Napadi na Siriju: Lažna videa na društvenim mrežama

Nakon napada savezničkih snaga pod vodstvom SAD-a na tri mete u Siriji u subotu, na društvenim mrežama su se počele dijeliti fotografije i videosnimci koji navodno prikazuju napade.
Kao što se dešavalo prilikom masovnih oružanih napada, pojavile su se mnoge dezinformacije, koje su prenijeli i neki mediji, o subotnjim napadima.
Spomenut ćemo neke videosnimke koji su se brzo raširili i Twitterom i Facebookom, a koji nisu vezani za sinoćnje događaje.
Ukrajina, ne Sirija
Video koji je najviše dijeljen, a koje su prenijele i neke velike medijske koroporacije poput NBC Newsa, PressTV-a i Telemunda, navodno prikazuju uništavanje ciljeva u Siriji.
Taj snimak, ipak, nije zabilježen u Siriji, već u Ukrajini. Materijal je prvobitno postavljen u februaru 2015. godine, a artiljerijski napad se desio u Lugansku.
Video shows air strikes on Damascus #Syria #SyriaStrikes pic.twitter.com/uWEExzXibv
— Press TV (@PressTV) April 14, 2018
Correction: A video purported to show blasts in Damascus following a joint airstrike in Syria has been misidentified. It is from an unrelated conflict.
This tweet, noted here, will be deleted. pic.twitter.com/zkMOV2aqjd
— NBC News (@NBCNews) April 14, 2018
Prava lokacija, ali pogrešan datum
Na drugom snimku prikazan je napad na Istraživački centar Jamraya u Damasku.
Video prikazuje pravu lokaciju, ali je snimljen u januaru 2013. godine, kada je sličan napad, pripisan Izraelu, izveden na to postrojenje.
فيديو | لحظة حدوث انفجار عنيف على أحد مواقع النظام السوري المستهدفة من القوات الاميركية والبريطانية والفرنسية #سوريا pic.twitter.com/z1n9sw2qIu
— سبر (@Sabrnews) April 14, 2018
Protuzračna odbrana Saudijske Arabije
Prema tvrdnjama Rusije i Sirije, sirijska vojska je oborila nekoliko raketa koje su ispalile snage SAD-a, Francuske i Velike Britanije.
Videosnimak objavljen na Twitteru navodno prikazuje kako sirijska odbrana obara rakete.
Taj snimak ustvari prikazuje protuzračnu odbranu Saudijske Arabije koja je oborila nekoliko raketa koje su ispalili pobunjenici Husi iz Jemena.
Originalni videosnimak objavila je prije tri sedmice novinska agencija Al-Arabiya, pozivajući se na neimenovane izvore.
#Syrian Missile defence system activated against #US strikes #Syria #SyriaCrisis #SyriaStrikes #Russia #Iran #Trump #Damascus #Syrian #SyriaStrikes pic.twitter.com/it4CHdH1Ri
— Akshay fand (@iAMakshay_fand) April 14, 2018
#BREAKING: Footage sent to Al Arabiya shows moment anti-defense missiles from #Saudi Patriot batteries fired to intercept apparent #Houthi missile over #Riyadh.
Follow updates here: https://t.co/s4TdYoXf6e pic.twitter.com/0GkBiOvZl3
— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) March 25, 2018
Eksplozija skladišta u Jemenu
Videosnimak koji se odnosi na rat u Jemenu također je korišten u prikazivanju subotnjih napada.
Video, koji prikazuje snažnu eksploziju u blizini grada, ne odnosi se na zračne napade koje su u subotu izvele snage SAD-a, Velike Britanije i Francuske.
Taj video je snimljen 2015. godine, a navodno prikazuje eksploziju koju je izazvao zračni napad saudijske koalicije na skladište oružja jemenskog pokreta Husi.
If you see another #MOAB in Syria, then you can crap your pants. #SyriaStrikespic.twitter.com/HSl4zsf58h
— ExposerOfTheDeepState (@Trumpism_45) April 14, 2018
Američki napad na Irak
Korisnici društvenih mreža dijelili su i fotografije za koje tvrde da prikazuju napade na Siriju.
Među njima je i ona koja je zabilježena tokom američke invazije na Irak 2003. godine. Radi se o snimku ekrana iz videa koji prikazuje napad na palatu Saddama Husseina u iračkom glavnom gradu Bagdadu.
Shame on US and so called champions of human rights and peace @UN .What is the crimes of innocent #Syria people.#SyriaStrikes #Syrie #SyriaCrisis #SyriaIsBleeding#HumanityDead #HumanityBleeds pic.twitter.com/OgWCjZU94s
— سفید خان 2— (@ArainSohail94) April 14, 2018
Izvor: Al Jazeera