Napadi na Siriju: Lažna videa na društvenim mrežama

Nakon napada savezničkih snaga pod vodstvom SAD-a na tri mete u Siriji u subotu, na društvenim mrežama su se počele dijeliti fotografije i videosnimci koji navodno prikazuju napade.

Kao što se dešavalo prilikom masovnih oružanih napada, pojavile su se mnoge dezinformacije, koje su prenijeli i neki mediji, o subotnjim napadima.

Spomenut ćemo neke videosnimke koji su se brzo raširili i Twitterom i Facebookom, a koji nisu vezani za sinoćnje događaje.

Ukrajina, ne Sirija

Video koji je najviše dijeljen, a koje su prenijele i neke velike medijske koroporacije poput NBC Newsa, PressTV-a i Telemunda, navodno prikazuju uništavanje ciljeva u Siriji.

Taj snimak, ipak, nije zabilježen u Siriji, već u Ukrajini. Materijal je prvobitno postavljen u februaru 2015. godine, a artiljerijski napad se desio u Lugansku.

 

Prava lokacija, ali pogrešan datum

Na drugom snimku prikazan je napad na Istraživački centar Jamraya u Damasku.

Video prikazuje pravu lokaciju, ali je snimljen u januaru 2013. godine, kada je sličan napad, pripisan Izraelu, izveden na to postrojenje.

Protuzračna odbrana Saudijske Arabije

Prema tvrdnjama Rusije i Sirije, sirijska vojska je oborila nekoliko raketa koje su ispalile snage SAD-a, Francuske i Velike Britanije.

Videosnimak objavljen na Twitteru navodno prikazuje kako sirijska odbrana obara rakete.

Taj snimak ustvari prikazuje protuzračnu odbranu Saudijske Arabije koja je oborila nekoliko raketa koje su ispalili pobunjenici Husi iz Jemena.

Originalni videosnimak objavila je prije tri sedmice novinska agencija Al-Arabiya, pozivajući se na neimenovane izvore.

Eksplozija skladišta u Jemenu

Videosnimak koji se odnosi na rat u Jemenu također je korišten u prikazivanju subotnjih napada.

Video, koji prikazuje snažnu eksploziju u blizini grada, ne odnosi se na zračne napade koje su u subotu izvele snage SAD-a, Velike Britanije i Francuske.

Taj video je snimljen 2015. godine, a navodno prikazuje eksploziju koju je izazvao zračni napad saudijske koalicije na skladište oružja jemenskog pokreta Husi.

Američki napad na Irak

Korisnici društvenih mreža dijelili su i fotografije za koje tvrde da prikazuju napade na Siriju.

Među njima je i ona koja je zabilježena tokom američke invazije na Irak 2003. godine. Radi se o snimku ekrana iz videa koji prikazuje napad na palatu Saddama Husseina u iračkom glavnom gradu Bagdadu.

Izvor: Al Jazeera


Reklama