SAD razmatra napad na osam ciljeva u Siriji

Bijela kuća saopćila je da je američki predsjednik Donald Trump završio sastanak s timom za nacionalnu sigurnost bez donošenja konačne odluke o odgovoru na upotrebu hemijskog oružja u Doumi u Istočnoj Ghouti, nedaleko od Damaska. Također se vode razgovori i o preciziranju osam potencijalnih meta napada, dok Moskva poziva Washington i njegove saveznike da se suzdrže od bilo kakvih vojnih akcija u Siriji.
Bijela kuća saopćila je da će nastaviti s procjenama obavještajnih podataka i konsultacije s partnerima i saveznicima Washingtona, ističući da je Trump razgovarao s britanskom premijerkom Theresom May i da će razgovarati s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom o razvoju dešavanja u Siriji.
Iz ureda britanske premijerke saopćili su da je u razgovoru Therese May i Donalda Trumpa zaključeno da je neophodno artikulirati međunarodni odgovor za odvraćanje sirijskog režima od daljnje upotrebe hemijskog oružja u Siriji. “Dogovorili su se da će nastaviti blisko sarađivati na međunarodnom odgovoru”, dodaje se u saopćenju.
Trump i May razgovarali su nakon što je Vlada Velike Britanije dala premijerki “zeleno svjetlo” da se pridruži Sjedinjenim Američkim Državama i Francuskoj u planiranju vojnih napada kao odgovor na upotrebu hemijskog oružja u Siriji.
Trump je u četvrtak ujutro napisao na Twitteru: “Nikad nisam rekao kada će se napad na Siriju dogoditi. Može biti vrlo brzo, a možda uopće i ne.”
Potencijalni ciljevi
Mreža CNN prenosi od izvora koji je želio ostati anoniman da će SAD napasti osam ciljeva u eventualnom napadu na Siriju, uključujući dva vojna aerodroma, centar za istraživanje i centar za hemijsko oružje.
Američki ministar odbrane James Mattis tokom saslušanja pred Odborom za oružane snage Zastupničkog doma Kongresa izjavio je da je jedna od glavnih stvari koje ga brinu u vezi s bilo kakvim vojnim udarom zapravo sprečavanje toga da se rat u Siriji otrgne kontroli. Mattisovo saopćenje činilo se kao opravdanje zbog kašnjenja s očekivanim američkim vojnim napadom na sirijski režim.
Mattis je obećao da će biti u kontaktu s Kongresom prije izvođenja bilo kakvog vojnog napada u Siriji, pojasnivši da SAD razmatra pitanje vojnog napada i istovremeno pokušava izbjeći daljnju eskalaciju, “koja bi mogla izmaći kontroli”.
Mattis je izjavio da vjeruje da se hemijski napad u Siriji zaista dogodio i potvrdio je želju Washingtona da inspektori na terenu prikupe dokaze, upozoravajući da taj posao postaje teži kako vrijeme odmiče.
“Vjerujem da je bilo hemijskog napada i mi tragamo za dokazima”, rekao je Mattis na saslušanju.
Mattisove optužbe
Mattis je na saslušanju pred Kongresom dodao da je sastanak u Bijeloj kući održan kako bi se američkom predsjedniku predstavile opcije vezano za Siriju.
Optužio je Rusiju da snosi odgovornost za hemijsko oružje koje režim Bashara al-Assada u Siriji i dalje ima, jer mu je svojim pravom na veto pružala zaštitu u Vijeću sigurnosti UN-a te spriječila međunarodnu zajednicu da ga kazni.
Predsjednik američkog Zastupničkog doma rekao je da Sjedinjene Američke Države imaju obavezu predvoditi međunarodni odgovor na hemijski napad, te naglasio da predsjednik Trump ima ovlasti koristiti vojnu silu.
Dopisnica Al Jazeere Wajd Waqfi izjavila je u javljanju ispred Kongresa da se Mattisove izjave čine potpuno suprotnim izjavama Trumpa, koji je govorio o skorim napadima na režim u Siriji zbog upotrebe hemijskog oružja.
S druge strane, američka televizija MSNBC prenosi da su američki zvaničnici dobili uzorke krvi i urina žrtava napada u Siriji i da su testovi pokazali da su ti uzorci pozitivni na hemikalije, prije svega na hlor i nervne agense.
Strahovi od sukoba
Rastu strahovi od sukoba između SAD-a i Rusije još od Trumpovih izjava u srijedu da “dolaze” rakete kao odgovor na hemijski napad 7. aprila u Siriji.
Ruski ambasador pri Ujedinjenim narodima Vasilij Nebenzja pozvao je Sjedinjene Američke Države i njihove saveznike da se suzdrže od vojne akcije u Siriji, ustvrdivši da je “trenutni prioritet izbjeći opasnost rata”. Upitan o tome govori li o ratu između SAD-a i Rusije, odgovorio je: “Nažalost, ne možemo isključiti nijednu mogućnost.”
“Znaju da smo tamo. Htio bih da postoji dijalog kroz primjerene kanale kako bi se spriječio opasni razvoj događaja. Nadam se da nećemo doći do tačke od koje nema povratka”, naglasio je Nebenzja.
Glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova opisala je američke i francuske prijetnje upotrebom sile protiv Sirije kao “grubo” kršenje Povelje UN-a. “To je ista ona organizacija u kojoj je ambasadorica SAD-a toliko aktivna, čime potvrđuje njen legitimitet”, dodala je Zaharova.
Organizacija za zabranu hemijskog oružja (OPCW) navodi u svom saopćenju da je istražni tim te organizacije na putu za Siriju, gdje će početi s radom u subotu.
Još se ne zna hoće li Trump i saveznici SAD-a čekati na rezultate istrage prije donošenja odluke o potencijalnom napadu.
Prema podacima pripadnika organizacije Bijeli šljemovi i Sirijsko-američke medicinske asocijacije (SAMS), više od 40 osoba poginulo je u Doumi, posljednjem bastionu sirijske opozicije u Istočnoj Ghouti, dok je ljekarsku pomoć dobilo gotovo 500 pacijenata koji su imali probleme s disanjem i pokazivali simptome jednake kao i kod izlaganja otrovnim hemikalijama.
Izvor: Al Jazeera i agencije