Mediji: Pušteni privedeni zbog ubistva novinara u Slovačkoj

Policija u Slovačkoj oslobodila je sedam osoba uhićenih u vezi ubojstva slovačkog istraživačkog novinara Jana Kucijaka i njegove djevojke, objavivši da zasad nema dokaza da su povezanim s tim zločinom.
Slovačka novinska agencija TASR, pozivajući se na policijske izvore, prenosi u subotu da su osumnjičeni pušteni na slobodu nakon 48-satnog pritvora, a mediji napominju da je to učinjeno jer više nije bilo osnova za njihovo zadržavanje, prenosi Hina.
Ranije je agencija Reuters, pozivajući se na internetski portal tvnoviny.sk, objavila da su vlasti u Slovačkoj oslobodile šest od sedam osoba koje su zadržane u pritvoru u vezi s istragom ubojstva Jana Kucijaka i njegove djevojke te da se očekuje da će i sedma osoba biti puštena.
Slovačka policija privela je u četvrtak sedam osoba u vezi s istragom ubojstva Kucijaka i njegove djevojke, javili su lokalni mediji prenoseći izjavu načelnika policije Tibora Gašpara, prenosi Tanjug.
On je ranije rekao za televiziju TA3 da je policija izvela pretres na nekoliko lokacija u istočnoj Slovačkoj u vezi s ljudima za koje se interesirao Kuciak, prenosi Reuters.
Racije povezane s talijanskim biznismenima
Gašpar nije naveo imena, ali je rekao da su racije povezane s talijanskim biznismenima za koje se sumnja da imaju veze s talijanskom mafijom, o čemu je Kuciak pisao u svom posljednjem, posthumno objavljenom članku.
Na portalu tvnoviny.sk je, međutim, objavljeno je da je u pritvoru zadržan Antonino Vadala, a naveden je i puni ili djelomični identitet i ostalih šest osoba.
Tijela Kuciaka i njegove djevojke pronađena su u njihovom stanu u mjestu Velka Mača, a pretpostavlja se da je novinar ubijen jer je istraživao optužbe o nezakonitim isplatama fondova EU-a putem porezne prevare u koju su bili umiješani slovački i talijanski državljani povezani s organiziranom kriminalnom grupom ‘Ndrangheta.
Tisuće ljudi u petak su prosvjedovali u Bratislavi i drugim slovačkim gradovima zbog ubojstva Kucijaka i njegove djevojke, a organizacija Reporteri bez granica pozvala je europske dužnosnike da ustanu u obranu novinarstva.
Prosvjedi i ostavke
Sudionici prosvjeda tražili su hitnu akciju kao odgovor na ubojstvo koje je šokiralo državu i uzdrmalo Vladu, prenio je Reuters.
Maršu u slovačkoj prijestolnici, u kojem je sudjelovalo između 10.000 i 15.000 ljudi, priključio se i predsjednik Andrej Kiska.
Dvoje slovačkih dužnosnika bliskih premijeru Robertu Ficu, za koje se u priči ubijenog slovačkog novinara Jana Kucijaka navodi da su povezani sa organiziranim kriminalom, podnijeli su ostavke.
S položaja su se povukli glavna državna savjetnica u vladinoj kancelariji Marija Troškova, inače bivša manekenka, te sekretar slovačkog vijeća za sigurnost Vilijam Jasanj, prenio je ranije AP.
Izvor: Agencije