Nova NATO-ova logistička komanda u Ulmu

Nova logistička komanda NATO saveza, kojoj je cilj odvraćanje Rusije, trebala bi biti smještena u njemačkom Ulmu, poručilo je Ministarstvo odbrane te zemlje.
Ministarstvo je otkrilo plan za novu Zajedničku komandu za podršku i osposobljavanje (JSEC), koja će biti dovršeno do sredine aprila, dok se službena odluka NATO-a očekuje na susretu ministara odbrane 7. i 8. juna.
“Kao zemlja okosnica JSEC-a, možemo dati značajan doprinos podjeli tereta u Savezu”, poručio je pismom državni sekretar Ministarstva Peter Tauber.
Razmatrane i lokacije u blizini Bonna i Koelna
NATO razmišlja o novoj logističkoj komandi kako bi bio sposoban brže razmještati jedinice po Evropi u slučaju sukoba, a to je dio odgovora na rusku aneksiju Krima 2014. godine.
Tauber je rekao da će otvaranje komande u Ulmu stvarati sinergije jer je taj grad na jugu Njemačke već dom Multinacionalnog zajedničkog sjedišta, koje planira i kontroliše globalne krizne operacije za Ujedinjene narode, NATO i Evropsku uniju.
Njemačka je razmatrala i lokacije u blizini Bonna i Koelna.
Diplomati su Reutersu prošlog mjeseca otkrili da će dvije nove komande imati sveukupno do 1.500 članova osoblja.
Njemačka ponuda da bude domaćin tim sjedištima dolazi u vrijeme sve većeg pritiska Sjedinjenih Američkih Država i istočnih evropskih saveznika na Berlin da poveća svoja izdvajanja za vojsku, koja su manja od granice od dva posto BDP-a koju je odredio NATO.
Izvor: Agencije