Video: Uništavanje sjevernokorejskih pograničnih punktova

[Ministarstvo odbrane Južne Koreje/Storyful]
Južnokorejsko Ministarstvo odbrane objavilo je snimak u kojem Sjeverna Koreja raznosi deset svojih pograničnih punktova u demilitariziranoj zoni.
Učinila je to u okviru sporazuma postignutih u cilju ublažavanja tenzija na granici između dva rivalska susjeda.
Pjongjang je prethodno obavijestio Seul o planovima za taj potez, potvrđeno je iz Južne Koreje.
Cilj uklanjanje svih punktova
Dvije Koreje su se u septembru saglasile da uklone sve pogranične punktove duž granice duge 248 kilometara i široke četiri kilometra.
U međuvremenu su i jedna i druga strana povukle oružje i trupe iz 11 pograničnih punktova i odlučile u potpunosti ukloniti deset tih punktova.
Granica između Sjeverne i Južne Koreje je bila mjesto čestih sukoba i krvoprolića, napominje američka agencija.
Izvor: Agencije