Saudijski glavni tužitelj ide u Tursku

Glavni tužitelj Saudijske Arabije trebao bi doći u Tursku kako bi razgovarao sa istražiteljima o ubistvu novinara Jamala Khashoggija.
Turska je saopćila da bi glavni tužitelj, Saud al-Mojeb trebao s turskim istražiteljima razgovarati o posljednjim rezultatima istrage.
Saudijci nisu najavili ovu posjetu, koja se dešava nekoliko dana nakon što je direktorica Centralne obavještajne agencije (CIA) Gina Haspel bila u Turskoj kako bi razmotrila dokaze, prije nego što obavijesti američkog predsjednika.
Turska zahtijeva izručenje 18 Saudijaca, koji su uhapšeni u saudijskom kraljevstvu, a koji su osumnjičeni za ubistvo 2. oktobra.
Šef diplomatije Saudijske Arabije, Adel al-Jubeir, kazao je ranije da će se osumnjičenim suditi u Saudijskoj Arabiji.
Al Jubeir nazvao protest ‘histeričnim’
“Što se tiče izručenja, ti su pojedinci saudijski građani. Zatvoreni su u Saudijskoj Arabiji, istraga se vodi u Saudijskoj Arabiji i bit će im suđeno u Saudijskoj Arabiji”, rekao je Al-Jubeir, na konferenciji o sigurnosti u Manami.
Al-Jubeir je nazvao globalni protest zbog ubistva Khashoggija “histeričnim”, kazavši da za istragu treba vremena i da činjenice trebaju biti utvrđene dok se proces nastavlja.
Jamal Khashoggi je ubijen 2. oktobra u saudijskom konzulatu u Istanbulu.
Saudijska Arabija je insistirala više od dvije sedmice da je on izašao iz konzulata, da bi na kraju saopćila da je ubijen u tuči. U četvrtak su saudijski tužioci okarakterizirali ubistvo kao zločin s predumišljajem.
Izvor: Al Jazeera i agencije