Prvi satelistki snimci: Test S. Koreje pokrenuo klizišta

Najnovija nuklearna proba, koju je izvela Sjeverna Koreja, izgleda da je pokrenula nekoliko klizišta, piše BBC pozivajući se na satelitske snimke za koje se vjeruje da su prvi koji su načinjeni nakon testa Pjongjanga.
Grupa analitičara sa stranice 38 North objavila je fotografije koje pokazuju “brojnije i raširenije” poremećaje nego ranije.
Sjeverna Koreja izvela je u nedjelju šestu i najobimniju nuklearnu probu, tvrdeći da je riječ o eksploziji hidrogenske bombe koja se može uglaviti u raketu.
Snažan potres
Test je izazvao snažan potres jačine 6,3 stepena Rihterove skale koji se osjetio preko granice, u Kini.
Kao i svi prethodni, i taj test je izveden oblasti Pungeri, koja se sastoji od sistema tunela prokopanih u tom planinskom području.
Najnovije fotografije koje je dan nakon testa načinio 38 North pokazuju, kako navodi ta stranica, klizišta kao i brojna područja šljunka koje su uskovitlali potresi.
Poremećaji su se dogodili u blizini planine Mantap, najviše tačke u mjestu nuklearnog testiranja.
“Oni su bili brojniji i rašireniji od onoga što smo vidjeli u bilo kojoj od prethodnih pet probi koje je izvela Sjeverna Koreja”, navodi se u analizi stranice.
Sjedinjene Države traže vrlo oštre sankcije za nuklearne ambicije Pjongjanga, među kojima je naftni embargo i zamrzavanje imovine čelnika Kim Jong-Una, navodi se u nacrtu rezolucije podijeljenom u srijedu 14 drugih članica Vijeća sigurnosti.
Jednostrane mjere
Sjedinjene Države pripremaju vlastite jednostrane mjere te istovremeno pokušavaju dogovoriti prihvatanje novog, osmog niza sankcija sjevernokorejskom režimu.
Prema nacrtu rezolucije kojeg je u srijedu primilo 14 drugih članica Vijeća sigurnosti, Washington želi uvesti naftni embargo, uključujući naftne prerađevine i tekući gas za Sjevernu Koreju.
Washington želi spriječiti sjevernokoresjki izvoz tekstila. Amerikanci predlažu i zamrzavanje imovine sjevernokorejskog čelnika Kim Jong-Una te zaustavljanje finansiranja sjevernokorejskih radnika u svijetu, za koje UN smatra da ih ima više od 50.000.
Sjedinjene Države koje podržava Velika Britanija i Francuska traže glasanje o sankcijama u ponedjeljak.
Izvor: Agencije