SAD hvali novi stav Kine prema Sjevernoj Koreji

Veze kakve su Sjedinjene Američke Države i Kina imale nakon dolaska Donalda Trumpa na vlast ulaze, čini se, u novu fazu zatopljenja s obzirom na to da Washington sada odobrava stav Pekinga prema Sjevernoj Koreji nakon što je dugo kritizirao njegov nedostatak odlučnosti, prenosi Hina.
Američki državni tajnik Rex Tillerson otputovao je u četvrtak u Peking, gdje će se za vikend sastati s nekoliko visokih dužnosnika kako bi pripremio prvi posjet američkog predsjednika, predviđen u studenome u okviru njegove azijske turneje.
“No, sigurno je da će Sjeverna Koreja biti jedna od tema razgovora”, rekao je uoči odlaska glavni američki diplomat, najavljujući u Washingtonu “društveni i kulturni dijalog Sjedinjenih Američkih Država i Kine”, u društvu zamjenice kineskog premijera Liu Yandong.
Trumpove prozivke, pa pohvale
Veze dviju velesila pratile su posljednjih mjeseci ritam sjevernokorejskih balističkih i nuklearnih proba.
Trump je čas prozivao Kinu, čas hvalio kineskog kolegu Xi Jinpinga, “velikog čelnika”, koga je u travnju kao “prijatelja” primio u Mar-a-Lagu na Floridi.
Još je sredinom kolovoza američki predsjednik javno napao glavnog gospodarskog partnera Sjeverne Koreje ocijenivši da bi mogao “činiti puno više” ne bi li nagnao režim Kim Jong-una da odustane od atomske bombe, pa je Washington primijenio trgovinski pritisak na Peking najavivši istragu o intelektualnom vlasništvu.
Nakon toga se ton ponovno promijenio.
“Čestitam Kini što je prekinula sve bankarske veze sa Sjevernom Korejom”, rekao je Trump u utorak, tjedan nakon što je pohvalio taj “odvažan” i “neočekivan” korak, smjerajući na to što velike kineske banke sada odbijaju sjevernokorejske klijente.
U međuvremenu su kineske vlasti u UN-u dale pristanak za još strožije sankcije Pjongjangu.
Strategija ‘najvećeg mogućeg pritiska’
Uspjeh te strategije “najvećeg mogućeg pritiska” ovisi o kineskoj primjeni sankcija i Washington odnedavno tvrdi da se stvari tu mijenjaju.
Jeffrey Bader iz Instituta Brookings smatra da Peking donošenjem novih mjera reagira na opasnost jačanja vojnog savezništva Japana i Južne Koreje sa SAD-om, ali i obrambenih snaga prvih dviju zemalja.
“Trumpova je administracija pomogla da se potakne ta promjena u Kini iako su razlozi uglavnom regionalni i unutarnji”, zaključio je Bader, izrazivši nadu da nove oštre izjave američkog predsjednika neće ugroziti taj napredak.
Peking se zapravo i dalje zauzima za diplomatsko rješenje krize i nije sklon vojnim prijetnjama, poput onih koje govore o “ognju i bijesu” koji će zadesiti Pjongjang i “potpunom uništenju” Sjeverne Koreje.
Izvor: Agencije