UN: Rusija na Krimu krši međunarodno pravo

Agencija Ujedinjenih naroda za ljudska prava je objavila da Rusija na Krimu krši međunarodno pravo, pored ostalog, namećući državljanstvo stanovnicima i premještajući stotine zatvorenika i pritvorenika u zatvore u Rusiji.
Izvještaj, načinjen po zahtjevu ukrajinske Vlade, nabraja navodna kršenja prava na Krimu od kako je Rusija 2014. godine pripojila taj poluotok.
Moskva nije odstupila uprkos međunarodnim protestima i zapadnim sankcijama.
Mučenja, otmice i ubistva
Jedan ruski diplomata u Ženevi je rekao da misija UN-a nije imala nadležnost da ispituje situaciju na Krimu, kao i da je Krim sada dio Rusije, prenosi Beta.
“Čudno je da misija za ljudska prava u Ukrajini procjenjuje situaciju u Rusiji. To je rad bez mandata”, kazao je taj diplomata, koji je tražio da ostane anoniman.
Izvještaj poziva Rusiju da “efektivno istraži” navodna mučenja, otmice i ubistva na poluotoku i iznosi žalbe na uskraćivanje pristupa njihovim timovima, a poziva i međunarodnu zajednicu da podrži traženje pristupa.
“Glavni nalaz u izvještaju je ozbiljan pad poštovanja ljudskih prava i osnovnih sloboda na Krimu tokom posljednje 3,5 godine”, rekla je Fiona Frazer, šefica posmatračkog tima UN-a za ljudska prava u Ukrajini, i dodala da je premještanje stotina zatvorenika i pritvorenika kršenje međunarodnog prava.
Frazer je izjavila da su hiljade stanovnika Krima koji nisu željeli živjeti u Rusiji prešlo u Ukrajinu, dok su “desetine hiljada drugih postali stranci i zato pretrpjeli značajne teškoće” jer su ili odbili ili nisu zadovoljili uvjete za rusko državljanstvo.
‘Zakletva na vjernost neprijatelju’
“Nemanje državljanstva ograničava ili sprečava pristup zaposlenju, zdravstvenoj zaštiti, imovinskim i političkim pravima sa ozbiljnim posljedicama”, navela je ona.
Šef Agencije UN-a za ljudska prava Zeid Raad al-Hussein kazao je da se nametanje ruskog državljanstva može izjednačiti s prisiljavanjem ljudi da se “zakunu na vjernost sili koju mogu smatrati neprijateljskom”.
Frazer je rekla da su ograničene i slobode mirnog okupljanja i udruživanja, kao i mogućnost registriranja nevladinih organizacija ili medija.
Izvor: Agencije