Trump odao počast žrtvama napada 11. septembra

Od 19 otmičara, koji su izveli napade 2001. godine, njih 15 bili su državljani Saudijske Arabije (EPA)

Američki predsjednik Donald Trump odao je u ponedjeljak u Bijeloj kući minutom šutnje počast žrtvama napada 11. septembra 2001.

Okruženi saradnicima, Donald i supruga Melanija počast žrtvama odali su minutom šutnje u vrtu Bijele kuće u 8:46 ujutro po mjesnom vremenu, kada se prvi avion zaletio u jedan od dva tornja Svjetskog trgovinskog centra u New Yorku.

U napadima je poginulo gotovo 3000 ljudi.

Zastava na Bijeloj kući spuštena je tim povodom na pola koplja.

To je prvi put da on učestvuje u obilježavanju godišnjice otkad je postao predsjednik SAD-a.

Počast žrtvama minutom šutnje odana je u isto vrijeme i na mnogim drugim mjestima širom zemlje, ponajprije na samom mjestu napada u New Yorku, gdje su abecednim redom pročitana imena svih žrtava.

Godišnjicu posmatraju rođaci žrtava, preživjeli u napadu i pripadnici spasilačkih ekipa.

Rođaci žrtava čitaju imena gotovo 3000 osoba, koliko je stradalo kada su četiri oteta aviona udarila u Trgovinski centar, Pentagon i polje u Pennsylvaniji 11. septembra 2001. godine.

Novi dokazi protiv Saudijske Arabije

U međuvremenu su se pojavili novi dokazi u tužbi protiv vlasti Saudijske Arabije, u kojoj se navodi da je veleposlanstvo te zaljevske kraljevine u Washingtonu možda financiralo probe za smrtonosne napade 2001. godine.

Dokazi su predani kao dio tužbe protiv Saudijske Arabije, objavio je New York Post.

Navodi se kako je veleposlanstvo platilo dvojici saudijskih državljana da lete od Phoenixa do Washingtona dvije godine prije nego su avioni udarili u Svjetski trgovački centar, Pentagon i pali na polje u Pennsylvaniji, a sve u okviru “probne vožnje” pred napade.

Saudijska Arabija sve vrijeme negira bilo kakvu umiješanost u napade 11. rujna 2001. godine.

Od 19 napadača 15 državljani Saudijske Arabije

Dokazi bi mogli dodatno ojačati tvrdnje kako su uposlenici i agenti Saudijske Arabije uputili i podržavali otmičare.

Waleed Nassar, odvjetnik za međunarodne sporove, koji predstavlja dvije saudijske dobrotvorne organizacije koje su optužene u ovom slučaju zajedno sa Saudijskom Arabijom, navodi kako je “dokaz, zajedno s većinom materijala koji je predan, pun aluzija i indicija”.

Petnaest od 19 muškaraca koji su izveli napade 2001. godine bili su državljani Saudijske Arabije.

Obitelji žrtava godinama su lobirale kod političara za pravo da tuže Saudijsku Arabiju pred američkim sudovima za bilo kakvu ulogu saudijskih vlasti u napadima.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama