Ankete: U Armeniji vodi vladajuća Republikanska stranka

Kritičari vide izmjene Ustava kao dio Sarkisyanovih napora da zadrži kontrolu nad zemljom nakon što se 2018. povuče sa funkcije zbog isteka mandata (AP)

Vladajuća Republikanska stranka predsjednika Serja Sarkisyana vodi na parlamentarnim izborima u Armeniji, pokazuju izlazne ankete.

Prema anketi agencija Baltik istraživanje i Gallup, Republikanska stranka je osvojila 46 posto glasova, prenio je Reuters.

Ovo su prvi parlamentarni izbori u Armeniji otkako je ova bivša članica Sovjetskog Saveza izmijenila Ustav kako bi proširila ovlaštenja parlamenta i premijera, prenosi Tanjug.

I ankete uoči glasanja pokazale su da je Republikanska stranka predsjednika Serja Sarkisyana u vodstvu.

Istraživanja su pokazala i da vladajuću stranku po naklonosti birača u stopu prati blok koji vodi biznismen Gagik Tsarukyan, jedan od najbogatijih ljudi u Armeniji, prenosi AP.

Kontrola nad zemljom

Kritičari vide izmjene ustava kao dio Sarkisyanovih napora da zadrži kontrolu nad zemljom nakon što se 2018. povuče sa funkcije zbog isteka mandata, a ukoliko njegova partija kontrolira parlament, mogao bi biti imenovan za premijera kada ode sa mjesta predsjednika.

Međutim, 62-godišnji Sarkisyan, koji je na čelu Armenije od 2008, odbacio je takve tvrdnje, opisavši ustavne izmjene odobrene na referendumu 2015. kao korake ka jačanju demokratije.

Ustavne izmjene, koje trebaju stupiti na snagu po okončanju Sarkisyanovog mandata, predviđaju pretežno simbolična ovlaštenja predsjednika zemlje, koga će od sada birati parlament, a ne narod.

Premijer Karen Karapetyan prevodio je kampanju Republikanske stranke, obećavši da će podstaći strane investicije, dok je i Tsarukyan obećao da će privući 15 milijardi dolara stranih ulaganja iz zemalja Perzijskog zaljeva i drugih dijelova svijeta.

Izbori za 101 poslaničko mjesto, za koje se nadmeću pet stranaka i koalicija, važan su demokratski test za ovu kavkasku republiku s 2,9 miliona stanovnika, koja nikada nije iskusila miran prenos vlasti na opoziciju.

Žustro nadmetanje

Očekuje se da će u parlament ući i nacionalistička partija Dashnakcutyun i još dvije stranke.

Stručnjaci vjeruju da će izbori biti žustro nadmetanje između vladajuće stranke i koalicije opozicionih stranaka.

Sjećanja na postizborno nasilje koje je potreslo zemlju prije osam godina još su živa, pa vlada sada obećava besprijekorne izbore.

Sarkisyan, čija je pobjeda na izborima 2008. rezultirala sukobima policije i pristalica opozicije u kojima je ubijeno 10 osoba, rekao je za AFP da je lično preduzeo sve da današnje glasanje protekne u savršenom redu.

Opozicija, međutim, tvrdi da vlada priprema masovnu prevaru i osuđuje ustavne izmjene iz 2015. jer smatra da su skrojene tako da zadrže Sarkisyana na vlasti.

Izvor: Agencije


Reklama