Šef FBI-a: Trump od mene nikada nije zatražio lojalnost

Michael Flynn
Flynn je priznao da je davao lažne izjave u vezi s razgovorom s ruskim ambasadorom u SAD-u (EPA)

Direktor Federalnog istražnog biroa Chris Wray izjavio je da predsjednik SAD-a Donald Trump nikad nije izlazio iz lanca zapovjedništva kako bi izravno komunicirao s njim i da nikad nije zatražio od njega da mu obeća lojalnost.

Wray, također, tvrdi da mu Trump nikad nije govorio o istrazi posebnog savjetnika Roberta Muellera o potencijalnoj suradnji Rusije s Trumpovim predizbornim stožerom.

Bivši direktor FBI-a James Comey izjavio je da je Trump zatražio lojalnost od njega i da je razgovarao s njim “oči u oči” više puta.

Comey je kazao da mu je tijekom jednog od tih privatnih razgovora Trump poručio kako se nada da će on razmotriti okončanje istrage FBI-a o kontaktima bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost Michaela Flynna s ruskim veleposlanikom u Washingtonu, prenosi Fena od agencije AP.

Flynn je priznao da je davao lažne izjave u vezi s razgovorom s ruskim veleposlanikom prije nego što je Trump preuzeo mandat.

Trump: ‘Nisam tražio prekid istrage’

Optužnica protiv Flynna podignuta je nakon istrage FBI-a o navodnom ruskom miješanju u američke predsjedničke izbore 2016. godine.

Comey je svjedočio pred Kongresom SAD-a da ga je Trump u četiri oka pitao može li “pustiti Flynna” i da je taj zahtjev uslijedio dan nakon što je predsjednik SAD-a primorao Flynna da podnese ostavku na poziciju u Bijeloj kući, prenijele su agencije ranije.

Trump je prije nekoliko dana izjavio da nikad nije tražio od Comeyja da obustavi istragu o njegovom nekadašnjem savjetniku za nacionalnu sigurnost.

“Nikad nisam tražio od Comeyja da prekine s istragom Flynna. To su samo nove lažne vijesti, koje pokrivaju još jednu od Comeyjevih laži”, naveo je Trump u nedjelju na Twitteru.

Trump je u maju smijenio Comeyja s mjesta direktora FBI-a.

Flynn je četvrta optužena osoba, a prva koja je priznala krivnju, u istrazi specijalnog savjetnika Roberta Muellera o ruskom miješanju u američke izbore 2016. i mogućoj povezanosti Trumpovog izbornog stožera s Moskvom.

On je u petak na sudu priznao krivnju po optužbi da je dao lažnu izjavu agentima FBI-a o svom razgovoru s tadašnjim ruskim ambasadorom u Washingtonu Sergejem Kisljakom u prosincu prošle godine.

Flynn je rekao da mu je viši član Trumpovog tima kazao da kontaktira s ruskim dužnosnicima u prosincu 2016., u razdoblju između izbora Trumpa za predsjednika i njegovog stupanja na dužnost.

Dok je povodom Comeyjevog svjedočenja Trump ostao dosljedan, američki je predsjednik u subotu navečer, također na Twitteru, iznio drugačiju verziju priče o razlozima za smjenu Flynna.

Trump je u subotu nagovijestio da je u vrijeme smjene Flynna u veljači znao da je on lagao FBI-u o svojim kontaktima s ruskim dužnosnicima.

Predsjednik SAD-a prvobitno je tvrdio da je smijenio Flynna jer on nije bio iskren prema potpredsjedniku SAD-a Mikeu Penceu povodom tih kontakata iz perioda tranzicije vlasti u SAD-u.

Nejasnoće u porukama na Twitteru

“Morao sam smijeniti generala Flynna jer je lagao potpredsjednika (SAD-a) i FBI. On je priznao krivnju za te laži. To je šteta jer su njegove akcije tijekom prijelaznog razdoblja bile zakonite. Nije bilo ničega da se krije”, naveo je Trump u subotu na Twitteru.

Nakon što je poruka u nedjelju pokrenula nova pitanja, Trumpovi su suradnici pokušali napraviti distancu između predsjednika SAD-a i njegove poruke na Twitteru, navodeći da je tu poruku zapravo napisao John Dowd, jedan od Trumpovih odvjetnika.

Dowd je naknadno preuzeo odgovornost za tu poruku i tvrdi da je sve njegova pogreška.

Kako ocjenjuje AP, nije jasno zašto bi Trump rekao da je razlog za otpuštanje Flynna bio taj što je lagao FBI-ju, jer je na taj način nagovijestio da je i u to vrijeme znao da je Flynn učinio nešto protuzakonito.

Također nije jasno kako bi predsjednik SAD-a znao da je Flynn lagao FBI-u ako ta informacija o kontaktima s Rusima nije došla do njega, što Trump sve vrijeme tvrdi, navela je agencija.

Izvor: Agencije


Reklama