Njemačka treba slijediti svoje, a ne američke interese

German Foreign Minister Sigmar Gabriel speaks during a session of the Bundestag, German lower house of Parliament in Berlin
Sigmar Gabriel je upozorio da bi napuštanje nuklearnog sporazuma s Iranom povećalo rizik od rata (Reuters)

Njemačka treba jasnije definirati svoju vanjsku politiku i treba je određivati prema svojim, a ne prema američkim interesima, izjavio je u utorak njemački ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel.

Tradicionalno bliski odnosi između Berlina i Washingtona pogoršali su se od kako je u januaru Donald Trump došao na mjesto novog američkog predsjednika.

Trump je u sukobu s Berlinom zbog Irana i Sjeverne Koreje, osudio je njemački trgovinski suficit s SAD-om, optužio Njemačku i druge države da duguju velike svote NATO savezu te zabrinuo svoje saveznike odlukom da će napustiti Pariški klimatski sporazum.

Štete od sankcija Rusiji

Tradicionalni stav da SAD ima zaštitničku ulogu počeo se “urušavati”, poručio je njemački ministar vanjskih poslova pred političarima i vladinim osobljem u fondaciji Koerber.

“Američko povlačenje [iz međunarodne uloge] nije se dogodilo zbog politike jednog predsjednika. Ono se neće znatno promijeniti ni nakon idućih izbora”, istaknuo je.

Gabriel smatra kako Njemačka treba i dalje investirati u svoje trgovinsko partnerstvo sa SAD-om, no da mora biti jasnija u zastupanju svojih interesa kad su te dvije države u pitanju.

Dao je primjer sankcija protiv Rusije, koje je pokrenuo američki Kongres na ljeto, i koje bi na kraju mogle štetiti njemačkom snabdijevanju plinom, jer se odnose na ruske plonovode.

Gabriel je upozorio i da bi napuštanje nuklearnog sporazuma s Iranom, što zagovara Trump, povećalo rizik od rata i utjecalo na nacionalnu sigurnost, te se usprotivio američkom potezu priznavanja Jerusalema kao izraelske prijestolnice.

‘Granice naše solidarnosti’

“Njemačka sebi ne može priuštiti čekanje odluka iz Washingtona, ili samo reagirati na njih. Moramo iznijeti svoj stav i dati svojim saveznicima do znanja gdje su granice naše solidarnosti”, istaknuo je u govoru koji su unaprijed prenijele novine Sueddeutsche Zeitung.

Nijemci vide američkog predsjednika kao veći izazov za svoju vanjsku politiku nego autoritarne vođe u Sjevernoj Koreji, Rusiji ili Turskoj, pokazala je Koerberova anketa.

Poslijeratna Njemačka, zbog ostavštine Drugog svjetskog rata, svoju vanjsku politiku vodi pažljivo, zasnovano na principima i institucijama Evropske unije, ali posljednje decenije je postepeno preuzela aktivniju ulogu u svijetu.

Izvor: Agencije


Reklama