AI: Blokada Katara razara porodice

Vlade Saudijske Arabije, Bahreina, UAE-a i Egipta prekinule su diplomatske veze s Katarom u junu (Al Jazeera)

Hiljade ljudi podnose teret šestomjesečne blokade koju su Kataru nametnule susjedne arapske države, a to je posebno vidljivo na prisilnom razdvajanju porodica, navodi se u novom izvještaju Amnesty Internationala.

Ova grupa za zaštitu ljudskih prava pozvala je Saudijsku Arabiju, Bahrein i Ujedinjene Arapske Emirate da ukinu blokadu kako bi se okončala serija “proizvoljnih restrikcija” zbog kojih su razdvojene mnoge porodice usljed katarsko-zaljevske krize.

“Iznenadno nametanje ograničenja pogodilo je hiljade porodica i pojedinaca širom regije, koji čine usko vezano društveno tkivo, koje nadilazi državne granice”, navodi se u izvještaju Amnestyja.

Grupa dodaje da je blokada izazvala mnogo poteškoća, uključujući “razdvajanje porodica, prekid obrazovanja studenata, gubitke poslova, rast cijena hrane u Kataru i prisiljavanje stanovnika regije da se suoče s nesigurnom budućnošću”.

‘Laissez-passer’ dokument

Vlade Saudijske Arabije, Bahreina, UAE-a i Egipta prekinule su diplomatske veze s Katarom u junu zbog političkih sporova.

Kasnije su te države nametnule kopnenu, zračnu i pomorsku blokadu Kataru.

Također su naredile stanovnicima Katara da napuste njihove države, a svojim državljanima da se vrate iz Katara.

Iz Amnestyja navode da su porodice čiji članovi imaju različita državljanstva podijeljene usljed navedenih odluka.

Iako je sada moguće putovati iz Katara u Saudijsku Arabiju, Bahrein ili UAE s “laissez-passer” dokumentom, koji objašnjava humanitarne razloge posjete, “takve su mjere nedovoljne kako bi se riješilo kršenje ljudskih prava stanovnika regije izazvano proizvoljnim mjerama”.

Vraćeni s granice

Mnogi, također, ne znaju kako dobiti takav dokument.

U jednom slučaju Saudijka udana za Kataranina rekla je da nije vidjela svoje stare roditelje šest mjeseci.

“Pokušala sam jednom i vratili su me s kopnene granice Katara i Saudijske Arabije”, kazala je ona za AI.

Druga žena, državljanka Katara udana za Bahreinca, kazala je da nije pokušala otići u Bahrein jer ne razumije procedure.

“Morate imati ‘laissez-passer’. Strah nas je ići u Bahrein jer bi mogli zabraniti mome mužu i našoj djeci da se vratimo u Katar. Moja su djeca u školi i ne mogu prekinuti obrazovanje ako im Bahrein ne dozvoli povratak u Katar nakon posjete”, istakla je.

Prtistup svetim mjestima

Amnesty je, također, pozvao Saudijsku Arabiju da dozvoli pristup državljanima Katara i drugim strancima koji borave u Kataru muslimanskim svetim mjestima u toj državi.

Prije blokade približno 50.000 Katarana i između 60.000 i 80.000 katarskih stanovnika išlo je na hadž svake godine iz Katara u Saudijsku Arabiju, navode podaci Vlade Katara.

Strani radnici u Kataru također su osjetili utjecaj povećanja cijena hrane nakon što je Katar bio prinuđen uvoziti hranu i piće iz novih država.

Vlada Katara nedavno je objavila privremene minimalne prihode za migrantske radnike, a Amnesty je zatražio dodatne mjere, poput subvencija.

Izvor: Al Jazeera


Reklama