Trump traži podršku Kine za pritisak na S. Koreju

Američki predsjednik Donald Trump stigao je u srijedu u Peking te započeo dvodnevni posjet Kini, koji se ocjenjuje najosjetljivijim dijelom njegove azijske turneje jer će upravo od Kine zatražiti potporu u nastojanjima da obuzda nuklearne ambicije Sjeverne Koreje.
Predviđeno je da Trump i prva dama Melania najprije posjete Zabranjeni grad zajedno s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom i njegovom suprugom Peng Liyuan.
Posljednjeg dana posjeta Južnoj Koreji u srijedu Trump je na Twitteru napisao: “S velikim nestrpljenjem očekujem susret s predsjednikom Xijem, koji je upravo odnio veliku političku pobjedu.”
Trump i Xi trebali bi imati teške razgovore o bilateralnoj trgovini, kao i o Sjevernoj Koreji.
Kina, koja čini 90 posto trgovine Sjeverne Koreje, ključna je za pritisak na režim Kim Jong-una.
Iako poštuje sankcije koje je UN nametnuo Sjevernoj Koreji, Kina odbacuje Trumpove prijetnje Pjongjangu i zalaže se za dijalog sa susjedom.
Prema izvorima iz Bijele kuće, Trump će od Kine zatražiti da prekine financijske veze sa Sjevernom Korejom.
‘S. Koreja je pakao u kojem niko ne zaslužuje živjeti’
Američki predsjednik Donald Trump pozvao je u srijedu “okrutnu diktaturu” Sjeverne Koreje da nikad ne potcjenjuje Ameriku i da je nikad ne dovodi u iskušenje.
“Nemojte nas potcjenjivati, nemojte nas dovoditi u iskušenje”, rekao je američki predsjednik pred južnokorejskim parlamentom, zaradivši veliki pljesak.
“Branit ćemo našu zajedničku sigurnost, naš zajednički napredak i svetu slobodu”, dodao je, kako prenosi Hina.
Trump, koji je u srijedu krenuo iz Seula u Peking na sljedeću postaju svoje azijske turneje, također je u govoru pozvao sve odgovorne države da ujedine snage, prije svega Rusiju i Kinu.
Za režim u Pjongjangu kazao je da se transformirao u “sektu” i da se bavi “pokusima u laboratoriju povijesti”, te državu nazvao paklom u kojem nitko ne zaslužuje živjeti.
“Umjesto da zajamči ravnopravnost svojim građanima, ta ih okrutna diktatura procjenjuje, bilježi i kategorizira prema proizvoljnim kriterijima vjernosti državi.”
Bez obzira na te teške riječi, američki je predsjednik pružio i ruku sjevernokorejskom vođi.
“Unatoč zločinima koje ste počinili protiv Boga i ljudi, želimo otvoriti put prema boljoj budućnosti”, rekao je.
Ranije je Trump rekao da Sjeverna Koreja mora “postići dogovor” o napuštanju svog nuklearnog programa, upotrebljavajući dosad najpomirljiviji ton s Pjongjangom nakon mjeseci zapaljivih prijetnji.
Trump je u južnokorejskom parlamentu govorio samo nekoliko sati nakon što je zbog lošeg vremena ipak morao otkazati nenadani posjet demilitariziranoj zoni (DMZ) koja razdvaja dvije Koreje.
Helikopteri u kojima su bili predsjednik i manja skupina novinara u njegovoj pratnji poletjeli su prema DMZ-u iz baze Yongsan, ali su se vratili zbog lošeg vremena.
Prema riječima glasnogovornice američke administracije Sarah Sanders, južnokorejski predsjednik Moon Jae-in trebao se ondje pridružiti Trumpu.
Izostao ‘historijski trenutak’
Bio bi to “povijesni trenutak”, rekla je, jer bi to bilo prvi put da se neki američki predsjednik i njegov južnokorejski kolega sastanu na tom mjestu: “Ta želja pokazuje snagu saveza između naših zemalja”, dodala je.
Prije početka velike azijske turneje Bijela kuća je izvijestila da Trump neće posjetiti tu visokosimboličnu zonu zbog nedostatka vremena.
Taj kopneni pojas nekoliko desetaka kilometara sjeverno od Seula, širok četiri i dug 248 kilometara, pun je električnih ograda, minskih polja i protutenkovskih zidova.
U posljednjih 30 godina kratko zaustavljanje na tom važnom mjestu postalo je gotovo nezaobilazno za sve stanare Bijele kuće.
Nakon posjeta Ronalda Reagana DMZ-u 1983. samo George Bush stariji nije bio ondje.
Izvor: Agencije