Više od milion kineskih zvaničnika umiješano u korupciju

Komunistička partija Kine provodi istragu o 440 članova (EPA)

Piše: Ali Abu Mrihal

Visoki kineski vojni zvaničnik izvršio je samoubistvo zbog optužbi za korupciju, a kineska novinska agencija navodi da je general Zhang Yang pronađen prošle sedmice obješen u svom stanu u kineskom glavnom gradu Pekingu nakon što je nestao iz javnosti više od tri mjeseca.

Šezdesetšestogodišnji Zhang obavljao je funkciju generalnog direktora Političkog odjela Narodnooslobodilačke vojske i bio je član Centralne vojne komisije Komunističke partije.

Prema državnoj agenciji, kineski general nalazio se pod istragom zbog korupcije, posebno zbog svojih veza s drugim zvaničnicima koji su ispitivani i zatvoreni zbog kršenja stranačke discipline. On se, također, sumnjičio za primanje mita za vrijeme svog mandata u stranci, a u tom je kontekstu i ispitivan prije njegovog nestanka iz javnosti. Pronađen je mrtav u svom stanu 23. novembra.

Istaknute ličnosti

Kampanja protiv korupcije, koju je 2013. godine pokrenuo kineski predsjednik Xi Jinping, obuhvatila je veliki broj vodećih ličnosti u ovoj državi. Centralna komisija za kontrolu disciplinske odgovornosti Komunističke stanke Kine saopćila je da je provela istragu u kojoj je ispitano 440 stranačkih zvaničnika, među kojima je i 40 zvaničnika koji su članovi Centralnog komiteta sačinjenog od 350 članova i devet članova stranačke disciplinske komisije.

Stranka je ranije prošlog mjeseca saopćila da je u proteklih pet godina kažnjeno više od 1,34 miliona zvaničnika umiješanih u slučajeve korupcije. Glavni stranački organ za borbu protiv korupcije kazao je da su ovi zvaničnici kažnjeni u slučajevima korupcije i zloupotrebe vlasti od 2012. godine, kada je održan 18. kongres Komunističke partije Kine.

Među ovim zvaničnicima su i Wang Baoan, bivši šef Nacionalnog zavoda za statistiku, Chen Xuefeng, sekretar Komunističke partije u gradu Luoyangu u provinciji Henan, i Lu Ziyue, bivši gradonačelnik Ningboa, u provinciji Zhejiang, koji su optuženi da su primili mito u vrijednosti većoj od 17 miliona dolara. Komunistička stranka u julu je smijenila i sekretara stranke i člana Politbiroa Sun Zhengcaija u Chongqingu. On je stavljen pod istragu u predmetima korupcije i kršenja pravila stranačke discipline.

Kina je tokom ove kampanje, usmjerene protiv korumpiranih zvaničnika u stranci i državi, uspjela konfiscirati velike iznose novca i ogromno bogatstvo. Kineske vlasti prije tri godine oduzele su imovinu u vrijednosti približno 15 milijardi dolara od porodice bivšeg člana Stalnog komiteta Politbiroa Komunističke stranke Zhou Yongkanga, što se smatra najvećim slučajem korupcije u modernoj kineskoj historiji.

Zaprimljen 1,31 milion žalbi

Antikorupcijsko tijelo saopćilo je 2014. godine da su zamrznuti bankovni računi čiji je obim depozita dostigao 37 milijardi juana. Oduzete su strane i domaće obveznice u iznosu 51 milijardu juana, i to nakon racije provedene po stanovima u Pekingu, Šangaju i pet kineskih pokrajina.

Centralna komisija za kontrolu disciplinske odgovornosti također je oduzela više od 285 stanova i vila koje su pripadale korumpiranim zvaničnicima u vrijednosti milijardu i po juana, kao i antikvitete i kolekcionarske predmete čija tržišna vrijednost prelazi milijardu juana.

Kineski predsjednik Xi Jinping naglasio je u govoru na otvaranju 19. nacionalnog kongresa Komunističke partije Kine, održanog u Pekingu prošlog mjeseca, da će nastaviti borbu protiv korupcije i da se Kina drži politike nulte tolerancije prema korumpiranim osobama u stranci i državi. Stranački organ za borbu protiv korupcije saopćio da je primio 1,31 milion žalbi u slučajevima koji se tiču primanja mita i korupcije od početka ove godine. Otvoreno je 260.000 slučajeva, a u velikom broju njih još se vode istrage.

Izvor: Al Jazeera


Reklama