SAD identifikovao Ruse koji su hakirali računare demokrata

Trump je odbacio navode da je bio u dosluhu s ruskim vlastima (Arhiva)

Američko Ministarstvo pravosuđa prikupilo je dovoljno dokaza da optuži šest pripadnika ruskih vlasti za hakiranje računara Demkoratskog nacionalnog odbora prije američkih predsjedničkih izbora 2016, objavio je Wall Street Journal, pozivajući se na izvore bliske istrazi.

Savezni agenti i tužioci u Washingtonu, Philadelphiji, Pittsburghu i San Francisku sarađivali su u istrazi i tužioci bi mogli slučaj predati sudu sljedeće godine, navodi se.

Identifikujući pojedinačne ruske vojne i obavještajne hakere, američke vlasti mogle bi im otežati putovanja van zemlje, no njihovo hapšenje malo je vjerovatno, navodi list.

Istraga, koju su vodili stručnjaci za kibernetičku sigurnost, počela je prije imenovanja posebnog saveznog istražitelja Roberta Muellera u maju kako bi nadzirao istragu navodne ruske umiješanosti u izbore 2016. i moguću zavjeru s kampanjom predsjednika Donalda Trumpa.

‘Putin naredio kampanju’

Mueller i Ministarstvo pravosuđa dozvolili su da se izvorna istraga nastavi i da je završi tim koji ju je i počeo.

Američke obavještajne agencije tvrde da su ruske obavještajne službe odgovorne za te kibernetičke napade, koji su rezultirali objavljivanjem hiljada e-mailova i drugih dokumenata putem WikiLeaksa tokom prošle godine.

Obavještajna zajednica zaključila je u januaru da je ruski predsjednik Vladimir Putin naredio kampanju kako bi se izbori završili u Trumpovu korist.

Rusija je odbacila navode da se miješala u predizbornu kampanju za američke predsjedničke izbore, a Trump je odbacio navode da je bio u dosluhu s Vladom Rusije.

Ako budu podignute optužnice, to bi bilo drugi put da su američke vlasti optužile Ruse za kibernetička zlodjela.

U martu je Ministarstvo pravosuđa SAD-a optužilo dva ruska obavještajna agenta i dva hakera za osmišljavanje upada u 500 miliona profila na Yahoou tokom 2014. godine.

Izvor: Agencije


Reklama