London domaćin konferencije o ‘krizi u Saudijskoj Arabiji’

U Velikoj Britaniji bit će organizovana konferencija na kojoj će se razgovarati o skorašnjim političkim tenzijama u Saudijskoj Arabiji nakon velike čistke provedene uz navode o borbi protiv korupcije.
Cjelodnevni događaj u nedjelju organizuje neprofitna organizacija Middle East Monitor. Na konferenciji će se okupiti predstavnici akademske zajednice, novinari i političari.
Među glavnim učesnicima bit će bivši čelnik britanskih Liberalnih demokrata Paddy Ashdown i Jack Straw, nekadašnji britanski ministar vanjskih te unutrašnjih poslova.
Konferencija “Kriza u Saudijskoj Arabiji: Rat, sukcesija i budućnost” održat će se u vrijeme kad Kraljevina prolazi kroz velike političke promjene nakon što je kralj Salman bin Abdulaziz Al Saud uklonio svog nećaka Muhammada bin Nayefa s mjesta princa prestolonasljednika Saudijske Arabije i promovisao svog sina Mohammada bin Salmana.
‘Kraljevina više nije oaza mira’
“Prošli su dani kad je Kraljevina bila oaza mira i stabilnosti”, navodi se u uvodnoj riječi konferencije.
“Danas je ta zemlja okružena kombinacijom domaćih i stranih problema, koji će, ako se s njima pogrešno suoči, imati strašne posljedice.”
Tema prve sesije jest “Stvaranje Kraljevine i kako smo dospjeli do ove tačke”. Među učesnicima panela jest i dr. Madawi Al-Rasheed, saudijski akademik i gostujući profesor na Bliskoistočnom centru pri London School of Economicsu.
Bivša parlamentarka Laburističke stranke Clare Short bit će moderatorica diskusije o onome za šta kritičari kažu da je paradoks kršenja ljudskih prava dok vlada pokušava promovisati liberalizaciju u Kraljevini.
Velika čistka
Četvrtog novembra saudijske vlasti otpustile su veći broj visokopozicioniranih ministara i uhapsile 11 prinčeva u okviru istrage nove antikorupcijske komisije.
Vlada je proširila čistku, objavivši listu osoba kojima je zabranjeno letjeti i, navodno, zaledivši bankovne račune povezane s Muhammadom bin Nayefom, bivšim prestolonasljednikom.
Dramatični koraci posljednji su u nizu mjera prestolonasljednika Mohammada bin Salmana, koji pokazuje svoju silu.
Tokom političkih previranja Saudijska Arabija također prolazi kroz recesiju.
Zemlja je pokrenula ambiciozni program ekonomskih reformi, “Saudijska vizija 2030”, kojom želi smanjiti ovisnost ekonomije o nafti.
Saudijska Arabija jedna je od zemalja Zaljeva koje su uvele blokadu Kataru.
Izvor: Al Jazeera