Mediji: Arbitražna presuda sredinom godine

Uz redovne predsjedničke izbore na jesen, “arbitražna priča” sa Hrvatskom bit će centralni politički događaj za Sloveniju u 2017. godini, piše ljubljanski Dnevnik.
Taj list procjenjuje da će Sloveniji u tome pomoći i neke vanjskopolitičke prilike, kao što su dobri odnosi Ljubljane i Moskve i činjenica da je supruga novog američkog predsjednika Slovenka.
“S nešto malo rizika, može se najaviti da će proglašenje presude arbitražnog suda, što se očekuje sredinom godine, biti glavna priča 2017. godine”, piše Darijan Košir, zamjenik glavnog urednika slovenskog lista.
Zadovoljiti mainstream politiku
Presuda će imati znatne pravne posljedice u obje države, ali bit će je moguće konačno provesti samo uz “vanjsku intervenciju nekoga trećeg”, smatra Košir, koji je u doba premijera Boruta Pahora (2010-2012) bio direktor Ureda za informiranje slovenske vlade.
Na osnovu objavljenih prepisa telefonskih razgovora nekadašnjeg slovenskog arbitra Jerneja Sekolca i predstavnice slovenskog Ministarstva vanjskih poslova Simone Drenik može se pretpostaviti da će odluka o graničnom sporu ići u pravcu “kompromisa”, pri čemu će Slovenija dobiti većinu Piranskog zaliva i izlaz na otvoreno more, a Hrvatska Svetu Geru i još neke sporne tačke na kopnu, piše komentator ljubljanskog lista.
On ocjenjuje da bi to moglo zadovoljiti većinu slovenske mainstream politike, ali ne i neke ambicioznije nacionalističke krugove, prenosi Hina.
Iz slovenskih diplomatskih izvora može se naslutiti da se Ljubljana intenzivno priprema za trenutak kada će biti potrebno da se presuda provede, kao i da ima više varijanti za rasplet situacije, u čemu će joj naruku ići neki vanjskopolitički odnosi snaga.
‘Rusija je saveznik Slovenije’
“Kao prvo, glavni pokrovitelj arbitražnog sporazuma jest Evropska unija, pa bi hrvatsko nepoštivanje presude značilo izraz nepovjerenja u pokrovitelja arbitraže, i to u situaciji kad EU ne smije dozvoliti sebi favoriziranje jedne članice u odnosu na drugu”, piše Dnevnik.
Druga je povoljna okolnost to što je “Rusija, zbog naše pametne politike posljednjih godina, nesumnjivo saveznik Slovenije, a, zbog grešaka Zagreba, i otvoreni protivnik Hrvatske”.
Kao treće, piše dalje komentator lista, “teško je vjerovati da bi se [novi predsjednik SAD-a Donald] Trump, čija je supruga iz Sevnice, postavio na stranu Hrvatske”, navodi Košir.
Izvor: Agencije