Netanyahu i Abbas se rukovali na sahrani Peresa

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu i palestinski predsjednik Mahmoud Abbas, šest godina poslije posljednjeg zvaničnog susreta, rukovali su se u petak i nakratko popričali prije početka sahrane bivšeg izraelskog predsjednika Shimona Peresa u Jerusalemu.

To je jedan od rijetkih javnih susreta dvojice lidera, navela je agencija AFP, podsjetivši da su se posljednji put rukovali na sastanku u Parizu, posvećenom klimatskim promjenama u novembru prošle godine.

“Drago mi je što Vas vidim. Prošlo je mnogo vremena”, rekao je Abbas kako se vidi na videosnimku, koji je objavio glasnogovornik Netanyahua.

Netanyahu i njegova supruga su se zahvalili Abbasu što je došao.

Abbas i Netanyahu su 2010. godine imali posljednji zvanični sastanak, iako postoje nepotvrđene informacije da su se od tada tajno sastajali.

Dolazak svjetskih lidera

Bivši izraelski predsjednik i dobitnik Nobelove nagrade za mir Shimon Peres sahranjen je danas u Jerusalemu nakon ceremonije koja je okupila lidere i zvaničnike iz cijelog svijeta.

Peres je ukopan na nacionalnom groblju na planini Herzlu, gdje je sahranjena većina njegovih prethodnika.

Među prisutnim zvaničnicima bili su predsjednik SAD-a Barack Obama, francuski predsjednik Francois Hollande, njemački predsjednik Joachim Gauck.

Obama, koji je u petak ujutro doputovao u Izrael, govorio je na ceremoniji. On je Peresa nagradio Predsjedničkom medaljom za slobodu 2012. godine.

Peres je u 94. godini u srijedu umro u bolnici kraj Tel Aviva od posljedica moždanog udara.

Važne državne funkcije

On je, tokom sedam decenija političke karijere, bio na svim važnim državnim funkcijama – dva puta je bio premijer i predsjednik Izraela od 2007. do 2014. godine.

Peres je 1994. godine Nobelovu nagradu za mir dobio zajedno s Yitzhakom Rabinom i palestinskim vođom Yasserom Arafatom, za napore za postizanje mira na Bliskom istoku.

Od tada je mirovni proces doživio krah više puta, a Abbas je, uprkos tome, odlučio doći na sahranu, u znak počasti Peresovoj posvećenosti miru.

Počasna Vojna garda je u petak ujutro ponijela kovčeg s Peresovim tijelom, koji je u četvrtak bio izložen u dvorištu Parlamenta, kako bi Izraelci odali posljednju poštu svom devetom predsjedniku.

Garda je pratila Peresovu porodicu do vozila i izgovorila jevrejsku molitvu “kadiš” za mrtve.

Policija je zatvorila ulice u centralnom Jerusalemu pred sahranu, a o sigurnosti se brine 8.000 policajaca.

Izvor: Agencije


Reklama