Nastavak protesta u Charlotteu zbog ubistva

U američkom gradu Charlotteu ukinut je policijski sat, uveden zbog protesta organiziranih nakon što je policajac prošle sedmice ubio jednog Afroamerikanca. Ovo je posljednji u nizu incidenata koji su izazvali nezadovoljstvo afroameričke zajednice i doveli do optužbi za policijsku brutalnost.

Ispred stadiona na kojem su popularni “Panteri”, ekipa američkog nogometa iz Charlottea, izgubili utakmicu, demonstranti su se šesti dan zaredom okupili protestirajući zbog ubistva Keitha Scotta. Nadali su se kako će utakmica biti otkazana zbog tragedije koja je pogodila lokalnu afroameričku zajednicu.

“Ne bih rekla kako je ovo vrijeme za slavlje. Sigurna sam kako mnogi ljudi na stadionu slave, ali mislim kako bi trebali zastati i razmisliti o onome što se trenutno dešava u našoj zemlji”, navodi učesnica protesta Dawne McCain.

Na vrhuncu demonstracija, nekoliko stotina učesnika suočilo se s policijom pod punom opremom, koja je čuvala 70.000 navijača koji su došli na utakmicu, iz Charlottea javlja novinarka Al Jazeere Heidi Zhou-Castro.

“Grad Charlotte proglasio je utakmicu događajem visokog rizika, što je omogućilo raspoređivanje svih ovih pripadnika snaga sigurnosti koje vidite. Policajci iz Charlottea pridružili su se pripadnicima Nacionalne garde kako bi se pobrinuli da protesti prođu mirno”, dodaje.

Smrt snimljena kamerom

Scottova smrt snimljena je kamerom. Policajci tvrde kako su vidjeli da 43-godišnjak drži marihuanu i pištolj te da je odbio poslušati naredbe. Njegova udovica insistira na tome kako je u ruci držao samo knjigu. Međutim, na snimkama se Scottove ruke jasno ne vide.

U lokalnoj crkvi vjernici smatraju kako su policajci podmetnuli pištolj pronađen na mjestu incidenta – pištolj na kojem su, tvrdi policija, Scottovi otisci. Pastor Kevin Long je vjernicima poručio da ne glasaju za političare koji ne podržavaju reformu policije te da bojkotiraju prodavnice čiji vlasnici nisu Afroamerikanci.

“Trebali bi aktivno učestvovati u borbi za pravdu i jednaka prava, u borbi protiv nepravde i nejednakosti u Americi”, govori Long.

On kaže kako nasilje na ulicama Charlottea nije slika svih Afroamerikanaca, ali da u srcu njihove zajednice ključaju bijes i nepovjerenje prema policiji.

Izvor: Al Jazeera


Reklama