Ayrault: Assad je uglavnom kršio primirje

Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Marc Ayrault izjavio je da su, uprkos tome što je koalicija predvođena SAD-om izvela zračne napade na položaje sirijske vojske, snage sirijske Vlade te koje su uglavnom kršile “krhko primirje”, kojem su posredovale Sjedinjene Američke Države i Rusija.
“Moramo se držati tog sporazuma i očuvati ga po svaku cijenu”, rekao je.
Kazao je kako ne treba zaboraviti da je primirju, koje su postigli SAD i Rusija, prvenstveno naudio režim.
“Uvijek je to režim Bashara al-Assada”, tvrdi.
Pentagon je saopćio da su koalicijske snage, na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama, u subotu izvele zračni napad na oružanu grupu Islamska država Irak i Levant (ISIL) u blizini Deir ez-Zora na istoku Sirije, ali da su napad obustavile nakon što su ih ruski zvaničnici upozorili da je u tom udaru možda pogođena sirijska vojska.
Hitan sastanak Vijeća sigurnosti UN-a
Sirija i Rusija su ranije saopćile da je koalicija, koju predvodi SAD, gađala položaj sirijske vojske na istoku zemlje, u tom gradu, čime je pripadnicima ISIL-a omogućeno napredovanje.
Moskva je nakon toga zatražila hitan sastanak Vijeća sigurnosti UN-a.
Sjedinjene Američke Države i Rusija ranije su ovog mjeseca sklopili dogovor o prekidu vatre i dostavi pomoći Siriji.
Sjedinjene Američke Države dosad nikada nisu direktno gađale snage sirijskog predsjednika Bashara al-Assada tokom petogodišnjeg građanskog rata u Siriji.
Glasnogovornik ruskog Ministarstva odbrane kazao je da su u napadu ubijena 62 vojnika sirijske vojske.
Sirijska opservatorija za ljudska prava, pozivajući se na informacije Aerodroma Deir ez-Zor, navodi da je u napadu ubijeno najmanje 80 vojnika.
Izvor: Agencije