Anketa: Pobjeda Jedinstvene Rusije

Ruska vladajuća stranka Jedinstvena Rusija veliki je pobjednik parlamentarnih izbora održanih u nedjelju sa 44,5 posto glasova birača, pokazuje izlazna anketa instituta VCIOM.
Jedinstvena Rusija, koju predvodi ruski premijer Dmitrij Medvedev, osvojila je 49 posto na prošlim parlamentarnim izborima 2011.
Na nedjeljnim izborima je ostvarila bolji rezultat od LDPR-a (krajnja desnica) koji je dobio 15,3 posto, što je za četiri postotna boda bolje nego 2011. i Ruske komunističke partije s osvojenih 14,9 posto koja je u padu za pet bodova. Na četvrtom je mjestu stranka Pravedna Rusija s 8,1 posto.
Liberalne opozicione stranke, jedine koje se otvoreno protive vlasti predsjednika Vladimira Putina, nisu prešle izborni prag od pet posto, pokazuju izlazne ankete.
Građani s pravom glasa biraju450 zastupnika donjeg doma parlamenta, Državne dume. Također biraju i neke važne regionalne lidere – kao npr. u Čečeniji gdje će Ramzan Kadirov, Putinov čovjek koji je na vlasti 10 godina, biti na svom prvom testu popularnosti.
To su također prvi izbori koji će se održavaju u skladu s novim izbornim sistemom. Razmjerni sistem zamijenio je mješoviti tako da će se pola od 450 zastupnika birati putem stranačkih lista, a druga polovina direktno. Taj izborni zakon stupio je na snagu 2014, navodi agencija Hina.
Podrška Jedinstvenoj Rusiji
Ekonomska kriza, najduža otkako je Vladimir Putin na vlasti od 2000. godine, pogodila je nižu i srednju klasu.
Medvedev je suočen s kritikama posljednjih sedmica zbog izjava da vlada nema dovoljno novaca za povećanje malih penzija dok se zemlja nalazi u ekonomskoj krizi.
Ruska valuta, rubalj, izgubila je više od 50 posto svoje vrijednosti u odnosu na američki dolar u posljednje dvije godine, tako da su porasle cijene proizvoda iz uvoza. Ekonomski problemi vjerovatno će više utjecati na odluku birača od pitanja vanjske politike, kao što su sukobi u Ukrajini i Siriji.
Uprkos mogućnosti malih promjena u sastavu novog saziva Dume, Putin i dalje ima veliku podršku javnosti. Levada centar je objavio prošli mjesec anketu koja je pokazala da 78 posto Rusa smatra Putina dobrim čelnikom. Za usporedbu, 2013. ta se brojka kretala oko 60 posto, a njen uspon je počeo nakon ruskog pripajanja Krima 2014.
Politička slika u Rusiji nakon ovih izbora vjerovatno se neće jako promijeniti budući da je domoljublje u porastu nakon pripajanja Krima, mediji su gotovo u potpunosti pod kontrolom vlasti, ozbiljna opozicija ne postoji, a tu je i apatija birača.
Izvor: Al Jazeera i agencije