Porezi u Grčkoj obeshrabruju kreativce

Posljednje mjere štednje u Grčkoj izbile su nove milijarde eura iz džepova radnika, koje Vlada oporezuje po višoj stopi. Grci će uskoro davati više od polovice plaće na poreze i doprinose.
Poslodavci kažu kako je zbog toga teško privući kreativne zaposlenike – naročito u sektorima koji proizvode visoku tehnologiju, namijenjenu izvozu.
U Grčkoj je napravljen prototip robota koji će se koristit za miniranje morskog dna ili polaganje podvodnih kablova.
Grčka kompanija je ovaj projekt pokrenula radeći za britanskog klijenta, a kasnije je prerastao u posljednju riječ podvodne robotike.
„Uprkos činjenici da smo u Grčkoj, imamo stručnjake koje je u svijetu teško pronaći. Ovo je bio naš prvi projekt, uradili smo sjajan posao i dobili sredstva za novi projekat“, rekao je Panos Hantzakos, utemeljitelj kompanije Innora.
Ideja kompanije je jednostavna: koristiti najveći grčki potencijal, ljudske resurse, a raditi isključivo za strane klijente, koji imaju novac. Uprkos tome, postoje problemi.
Gašenje kompanija
Innora je izuzetak. Visokotehnoloških startupova koji donose novac Grčkoj ima nekoliko. Većina kompanija zavisi od domaće ekonomije. Zbog krize ih je ugašeno 28 posto, te je 840.000 ljudi ostalo bez posla.
Najveće grčko udruženje poslodavaca kaže da im stalni rast poreza za radnike stvara probleme.
„Kada povećavate poreze, raste i utaja poreza, obeshrabrujete poslovne ljude i investitore, a povrh svega otežavate život radnicima i poslodavcima, jer oni na kraju plaćaju tu sumu“, kaže Theodoros Fessas, predsjednik Udruženja poslodavaca.
Grčki radnici sada daju 40 posto zarade državi, a uskoro će davati više od polovine. Zbog toga se poslodavci ne mogu takmičiti s konkurentima iz drugih zemalja te će, smatraju stručnjaci, čak i najnapredniji startupi naposljetku otići iz Grčke.
Više u videosnimku…
Izvor: Agencije