Razgovori Turske i SAD-a o izručenju Gulena

U Ankaru stiže delegacija američkog Ministarstva pravde. Obavit će razgovore i konsultacije sa turskim kolegama o izručenju Fethullaha Gulena, vođe pokreta Hizmet, kojeg turska vlada tereti za propali pokušaj vojnog udara 15. jula.

Istovremeno, turski premijer Binali Yildirim se sastao sa liderima opozicionih stranaka CHP i MHP kako bi razgovarali o terorizmu, ustavu Turske i ratu u Siriji.

„Poruka koju Washington želi poslati, nakon oštrih kritika Ankare da ne sarađuju s njima, jeste da razmatraju Gulenovo izručenje“, javlja reporter Al Jazeere Jamal Elshayyal.

Delegaciju čine predstavnici Ministarstva pravosuđa i zvaničnici State Departmenta, a sastanci bi trebali početi sutra.

Njihov dolazak je veoma značajan, između ostalog, zato što se očekuje da će potpredsjednik SAD-a Joseph Biden za nekoliko dana stići u Ankaru.

Turska insistira da Fethullah Gulen mora biti izručen, ne samo zbog pokušaja vojnog udara, nego i zbog toga što ga turske vlasti optužuju za vođenje paralelne države koja, kako zvaničnici naglašavaju, potkopava tursku demokratiju.

Washington traži dokaze

Turska i Sjedinjene Američke Države imaju sporazum o ekstradiciji, a Ankara se planira pozvati na član tog sporazuma koji predviđa da će, ako neko ko je pokušao politički atentat živi u jednoj od dviju zemalja, ta država spomenutu osobu predati drugoj.

Washington tvrdi kako treba dokaz da je Fethullah Gulen direktno umiješan u pokušaj vojnog udara koji se desio 15. jula. Tada je pokušan i atentat na predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, koji je bio na odmoru.

„Turski predstavnici će američkoj delegaciji predati dokumentaciju o tome, ali pitanje je hoće li ona biti uvjerljiva i postoji li dovoljno snažna politička volja za to. Na koncu spomenimo još samo da se približava kraj Obamine administracije. Tek ćemo vidjeti kakvi će biti rezultati posjete“, javlja Elshayyal.

Izvor: Al Jazeera


Reklama