ISIL koristi enkripciju za planiranje napada

Stručnjaci Ujedinjenih naroda su upozorili da sve veći broj tehnički obučenih boraca grupa Islamska država Irak i Levant i Al-Kaida koriste šifrirane poruke i forume na takozvanom dark webu da u tajnosti planiraju potencijalne napade nakon povratka kući sa ratišta.
Prema izvještaju Vijeća sigurnosti, vrhunske obavještajne agencije zadužene za praćenje aktivnosti pružanih grupa imaju problema da dođu do sadržaja koji postoje na dark webu, a koji neminovno ugrožavaju nacionalnu sigurnost.
Takozvani darkweb je platforma za koju se smatra da je mjesto na internetu na kojem se raspiruje radikalizacija.
Proces počne tako što regruteri ISIL-a stupe u kontakt sa potencijalnim napadačima, nakon čega ih usmjeravaju ka “zatvorenim forumima” gdje se za komunikaciju koriste šifrirani sistemi za razmjenu poruka.
Takozvani dark web je kolekcija nekoliko hiljada internetskih stranica koje koriste napredne alate kako bi osigurale anonimnost aktivnosti koje se obavljaju na tom dijelu interneta, dok se istovremeno blokiraju neovlašteni korisnici.
Velika prepreka
Jedan od ovih alata, poznat kao šifrirani sistem za razmjenu poruka, naveden je u izvještaju kao posebna prepreka za efektivni nadzor jer “blokira mogućnost čak i najsofisticiranijih agencija da ‘razbiju’ velike količine šifriranih poruka”.
A posljedica toga što pripadnici oružanih grupa koriste raznolike taktike je, kažu stručnjaci, to što vlade “potencijalno gube veliki dio prethodne tehnološke prednosti koju su imali u odnosu na terorističke grupe”.
Tehnološki napreci daju novu dimenziju u ratu protiv ISIL-a, koji je zabilježio određene poraze u skorije vrijeme u Iraku, Siriji, Afganistanu i Libiji.
Vlade vjeruju da je poplava podataka poslanih zapovjednim centrima, gotovo istovremeno s napadima u novembru 2015. u Parizu te bombaškim napadima u Briselu u martu ove godine, bila namjerna taktika ISIL-a da “oteža pokretanje koordinirane i usmjerene reakcije na najopasnije aktuelne prijetnje”.
Također je navedeno da je Al-Kaida “pokazala sposobnost da uspješno planira i izvede značajne napade”.
Stručnjaci navode da vlade procjenjuju da ISIL ima do 30.000 boraca u Siriji i Iraku.
Izvor: Agencije