Iako na rubu, Vels se ne kaje zbog Brexita

U pojedinim dijelovima Velsa, većina građana glasala je za izlazak iz Evropske unije, iako su od nje dugo dobijali znatna sredstva. Laurence Lee je istražio – zašto.
Jedno od mjesta koja su odlučila o ishodu je Ebbw Vale, u kojem 20 posto djece živi u siromaštvu, najviši procenat u Velsu.
Prizori u centru pokazuju da je u grad bezizlaznoj situaciji i da su stanovnici izgubili nadu. Njih 63 posto je glasalo za izlazak iz EU, sedmicu kasnije, uvjereni su da nisu pogriješili.
„Mislim da je Evropska unija mogla učiniti mnogo više za ljude, recimo za beskućnike. Ali nije”, rekao je jedan od lokalnih stanovnika.
Nedaleko odatle, nekadašnja čeličana koja je tokom 50-ih imala 15.000 radnih mjesta. Do 2001. bila je u vlasništvu englesko-holandske kompanije koja je odlučila da je preskupa, premjestila proizvodnju u Holandiju i zatvorila pogone.
Uskočila je Evropska unija, dala je sredstva za koledž i druge ustanove. Otvoreno je 500 radnih mjesta što je nedovoljno da spriječi da siromaštvo zavlada gradom.
„U sedmici nakon referenduma, mnoge pristalice ostanka u EU izrazile su nevjericu da su mjesta koja zavise od evropskih sredstava glasala za izlazak. Jedan od odgovora je to da su globalizacija i slobodna trgovina koju zagovara Evropska unija dovele do zatvaranja pogona poput čeličane, a pokušaji da se praznine popune nisu rezultirali otvaranjem radnih mjesta koliko ih je bilo ranije”, javlja reporter Al Jazeere Laurence Lee.
Očekuju sredstva od vlade
Lokalni zvaničnici sada nemaju izbora nego da od britanske vlade traže sredstva koja su dobijali od Unije.
„Pokušavamo dobiti sigurnost, nastaviti poslovati kao inače, a istovremeno pokrenuti rasprave o tome šta ova regija treba i kako ići dalje na najbolji mogući način”, kazao je Richard Crook, vijeće okruga Blaenau Gwent.
Sada je glavno pitanje u južnom Velsu: Hoće li Ujedinjeno Kraljevstvo, oslobođeno navodnih stega EU, biti spremno da zaštiti, na primjer, čeličanu u Port Talbotu, koja jedva opstaje i u kojoj će sljedeće sedmice 750 od 6.500 radnika odraditi posljednju smjenu jer su proglašeni viškom?
Zagovornici izlaska iz EU naglašavali su da će se boriti za ovakve zanemarene zajednice, iako lideri sindikata ne vjeruju da će, zbog globalizovane ekonomije, nešto postići.
„Vjerujem li da će vlada, ako izađemo iz Evropske unije, učiniti što treba i ispuniti obećanja? Iskreno, nemam mnogo povjerenja u bilo koju vladu”, kazao je Mark Turner, član sindikata.
Evropska unija, iako nije savršena, sprečavala je potpuni kolaps mjesta na rubu. Mnogi u Velsu sada strahuju da će se, ako se ne nađu sredstva koja će zamijeniti ona koja su dobijali od Unije, naći u slijepoj ulici.
Izvor: Al Jazeera