Kritike UN-u zbog zločina mirovnjaka

Ujedinjeni narodi su na meti kritika da su neefikasni i da ne rješavaju probleme. UN-ova mirovna misija u Centralnoafričkoj Republici je trebala zaštiti stanovnike koji su bježali pred ratom. Ali, taj zadatak je pao u sjenu navoda o seksualnim zlostavljanjima koje su počinili pripadnici mirovnih snaga. Mnoga raseljena lica tvrde da su izgubila povjerenje u mirovnu misiju UN-a.

Nadine kaže da su je prošle godine silovali mirovnjaci UN-a na isti dan kada su njenog muža ubili pobunjenici Seleka. Nakon toga je zbrinuta u obližnjoj bolnici, ali i dalje neutješno plače, prisjećajući se tih dešavanja. Živi u kampu za raseljene u Banguiju, glavnom gradu CAR-a.

“Ne želim ih ovdje. Bolje da nas ne čuvaju. Siluju žene bez ikakve zaštite. Moraju otići”, kazala je Nadine.

Teške optužbe

Nadine je samo jedna od nekoliko desetaka žena i djece koji optužuju mirovnjake za seksualno zlostavljanje. UN istražuje više od 100 slučajeva, a potvrđeno je više njih. Jedan broj žrtava dolazi iz područja kao što je Bambari, sjeveroistočno od Banguija.

“Mnogi građani ove zemlje su bijesni. Oni s kojima smo razgovarali više ne vjeruju snagama UN-a. Ipak, kažu da je misija UN-a pomogla u zaštiti ljudi, pogotovo u udaljenim dijelovima zemlje”, javila je reporterka Al Jazeere Catherine Soi.

Mirovne snage od 12.000 vojnika zamijenjene su snagama Afričke unije 2014. godine. Nadgledale su predsjedničke izbore održane početkom godine. Prioritet Vlade je stabilizacija zemlje, ali bez funkcionalnih vojnih snaga, snage UN-a su i dalje prijeko potrebne.

Stanovnici kampa za raseljene osobe kažu da ih lokalne milicije nisu napadale od kada su prije dva mjeseca došle u mauritanske trupe. Kažu da su zadovoljni.

“Mauritanski vojnicu su profesionalniji od drugih koji su boravili ovdje. Želimo da ostanu dok se milicije ne razoružaju”, rekao je interno raseljeni Oualapo Tobei.

Žele suđenje, presude, pravdu

Šef mirovne misije UN-a Perfait Onanga-Anyanga boravio je u Bambariju. Kaže da je manji broj vojnika naštetio ugledu misije. Čeka ga težak zadatak da uvjeri stanovnike da UN ozbiljno shvata optužbe za seksualno zlostavljanje.

“Istražujemo slučajeve odranije. Kada smo počeli rasvjetljavati navode, stvari su se promijenile. Evidentirali smo samo dva slučaja, iako je i to za žaljenje”, kazao je Onanga-Anyanga, specijalni predstavnik generalnog sekretara UN-a.

Jedan broj vojnika je vraćen u matične države zbog nedoličnog ponašanja, ali stanovnici žele više. Žele suđenja, presude i pravdu.

Izvor: Al Jazeera


Reklama