Talibani oteli i pobili putnike

Talibanski pobunjenici su pogubili najmanje 16 putnika koji su se nalazili u “tri ili četiri autobusa” na sjeveru Afganistana, i zadržali su nekoliko desetaka drugih kao taoce, saopćile su lokalne vlasti.
“Talibani su pogubili 16 putnika i zadržali 30 kao taoce”, rekao je Sayed Mahmoud Danish, glasnogovornik guvernera pokrajine Kunduz, gdje se pogubljenje dogodilo, prenosi Fena.
Sher Aziz Kamawal, zapovjednik lokalne policije, naveo je da su 17 osoba pogubili pobunjenici, naveo je AFP.
Broj Afganistanaca koji su napustili svoje domove zbog sukoba u njihovoj zemlji se više nego udvostručio između 2012. i 2015. godine, da bi dostigao broj od 1,17 miliona raseljenih osoba, istakao je Amnesty International u izvještaju koji je objavljen danas.
Ovaj broj raseljenih je posljedica širenja nasilja koje je zahvatilo cijeli Afganistan.
Borbe se vode i u centru kao i na sjeveru zemlje, gdje je bilo prilično stabilno u ranijem periodu. Tako je brzo zauzimanje Kunduza, strateškog mjesta na sjeveru Afganistana, prošle jeseni od strane talibana, natjeralo 13.000 porodica da napuste grad, navodi Amnesty International .
Raseljenih Afganistanaca je u 2010 godini bilo 351.900, a 486.300 u 2012. te 1,17 milion prošle godine, precizira Amnesty International u svom izvještaju.
“U četiri prva mjeseca 2016. godine, 118.000 osoba je napustilo svoje domove”, upozorava Amnesty International.
‘Kampovi za preživljavanje’
Izbjeglički kampovi služe samo “za preživljavanje”. “Ljudi su prisiljeni da svakodnevno prelaze velike udaljenosti da bi došli do vode i teško im je da se snabdiju svakodnevno hranom”, navodi se u izvještaju.
Amnesty podsjeća afganistanske vlasti i međunarodnu zajednicu na njihovu odgovornost. Kabulu nedostaje “sredstava i vještine” da pokrene trajnu i efikasnu politiku, i ministarstvo za izbjeglice i repatrijaciju “predmet je optužbi za korupciju već godinama”.
Što se tiče međunarodne zajednice, “ona nije intervenirala kada je to trebalo, kada afganistanska vlada nije bila u mogućnosti ispuniti svoje zadatke”, dodaje se u izvještaju.
“Afganistan i ostatak svijeta moraju sada poduzeti neophodne mjere da bi okončale krizu s raseljenim osobama”, rekla je Champa Patel, direktorica Amnesty Internationala za južnu Aziju.
Sukobi tjeraju brojne Afganistance da napuste svoju zemlju i oni predstavljaju veliki broj izbjeglica u svijetu. Prema procjenama, 2,6 miliona Afganistanaca je izvan granica zemlje u kojoj živi gotovo 30 miliona stanovnika, prenosi AFP.
Izvor: Agencije