Zbog štrajka blokirane francuske rafinerije

Štrajkovi industrijskih radnika u Francuskoj ušli su u svoj osmi dan. Naftne rafinerije i dalje ne rade, blokirani su mostovi na ključnim prometnicama, a sindikalnim prosvjedima priključili su se i radnici nekoliko nuklearnih elektrana.
Industrijski radnici ne popuštaju. Blokade koje je policija u utorak silom uklonila, ponovno su na svom mjestu, a radnici sada spremno čekaju novu akciju policije. To je odnos koji oslikava trenutnu vezu između sindikata i vlade.
“Vlada nastavlja mijenjati zakon o radu usprkos činjenici da se tome protivi 75 posto stanovnika Francuske. Očekujemo da će protiv nas biti upotrijebljena sila. To smo pretpostavili i umjesto prosvjeda na ulicama Pariza, došli smo ovdje – ispred naše rafinerije. Blokada rafinerija nam je omogućila da paraliziramo ekonomiju. Nije nam drago zbog toga, ali smo prinuđeni na ovaj korak, jer vlada ne reagira na naše stavove”, ukazuje Mathieu Pinault, član sindikata CGT.
Istovremeno, gužve na benzinskim postajama se ne smanjuju. Sve je više automobila koji voze na rezervi. I dok stanovnici urbanih sredina imaju opcija, oni u ruralnim ostavljeni su bez alternative.
“Blokada nije prava metoda. Ispravno bi bilo da su samo prestali raditi kako ne bi smetali onima koji žele raditi. Ne mogu ni zamisliti kako je ljudima koji žive na selu i kojima je auto jedino sredstvo prijevoza. Nije im lako. Ako ništa, ja u Parizu imam metro, tako da nisam totalno paraliziran”, kaže Sebastien Delenclos, stanovnik Pariza.
Blokirani mostovi
Stotine sindikalaca blokirale su dva mosta na rijeci Seni u pokrajini Normandija, koja povezuju Pariz sa strateški bitnom lukom na Atlantiku u gradu Le Havre.
“Mislim da će ih i ovo udariti po džepu. Oba mosta su blokirana, nitko ne prelazi preko rijeke, tako da je ekonomija grada za sada blokirana”, upozorava sindikalist Sylvain Chapelle.
Predstavnici sindikata ponavljaju kako im je žao što su se građani našli između dvije vatre, ali napominju da za takvu situaciju treba kriviti vladu, koja je pozivajući se na jedan članak francuskog Ustava, usvojila zakon o radu u donjem domu Parlamenta.
“Vladina upotreba tog članka onemogućila je svaku vrstu kompromisa. Nismo mi odbili da pregovaramo, već vlada. Oni na silu provode zakon, koristeći se Ustavom. Uopće ne razgovaraju s radnicima. To nije demokracija i žao nam je zbog ovakve situacije”, navodi Jean-Claude Pitte, predstavnik sindikata UNSA.
Sindikalna borba u Francuskoj dobila je dodatnu podršku energetskog sektora. Štrajku sindikata CGT pridružili su se i radnici nuklearnih elektrana. Proizvodnja struje je smanjena, no reaktori i dalje rade.
Izvor: Al Jazeera