Zahtijevaju nastavak nuklearnog programa

Raste politički pritisak na iranskog predsjednika Ruhanija zbog nuklearnog dogovora, 102 člana parlamenta potpisala su zahtjev kojim traže da predsjednik odredi vremenski rok za ispunjenje obaveza. Ne vrati li američka vlada Iranu do tada dvije milijarde dolara zamrznutih u američkim bankama, zahtijevaju nastavak nuklearnog programa.
Krajem jula prošle godine ministar vanjskih poslova Muhamed Dževad Zarif stigao je u Teheran nakon što je potpisao nuklearni sporazum. Dočekan je kao heroj koji je pobijedio u borbi sa svjetskim silama.
Danas su očekivanja iranskog društva mnogo manja. I dalje smatraju da je sporazum bitan uspjeh, ali rezultati na terenu još nisu vidljivi.
„Potpisati sporazum bilo je najbolje rješenje, jer su ukinute sankcije. Ali mi u Teheranu još ne osjećamo nikakve promjene“, kazala je stanovnica Teherana.
Protivnici sporazuma
Politički protivnici sporazuma u Iranu nisu promijenili svoje mišljenje. Više od 100 zastupnika u parlamentu potpisalo je peticiju kojom od trenutnog predsjednika traže određivanje vremenskog roka za nastavak nuklearnih aktivnosti.
Smatraju da zapadne zemlje ne ispunjavaju svoje obaveze nastale potpisivanjem sporazuma. Neki od njih su ranije glasali za usvajanje, ali danas traže zamjensko rješenje ukoliko sporazum doživi neuspjeh.
„Postoje naznake da se Vašington ne drži dijelova sporazuma. I dalje drže još dvije milijarde dolara našeg novca. To je politika koja traži novi odgovor“, rekao je Ibrahim Nuko, član iranskog parlamenta.
Vlada predsjednika Ruhanija ustrajna je da sporazum provede do kraja. Za njih su jasne prednosti sporazuma. Ukinute su sankcije, iranski nuklearni program više nije tema sjednica Vijeća sigurnosti i najvažnije, ukinuta je zabrana izvoza nafte.
„Zvanično ukidanje sankcija omogućava nam izvoz nafte legalnim putem. Trenutno izvozimo više od 2 miliona barela dnevno“, rekao je savjetnik iranskog predsjednika, Akbar Terkan.
„Nakon potpisivanja sporazuma visoke delegacije mnogih država posjetile su Iran. Protivnici sporazuma kažu da su posjete ispolitizovane i ništa konkretno nisu donijele. Iako iranska vlada ostaje privržena sporazumu, nestalo je prvobitno oduševljenje i sve je više sumnje u opravdanost sporazuma“, izvještava novinar Al Jazeere, Abdul Qadir Faiz.
Izvor: Al Jazeera