Bijeli šljemovi žrtve rata u Siriji

Sirijska mreža za ljudska prava objavila je i podatak da je u Siriji, u martu ove godine, poginulo šest pripadnika spasilačkih ekipa i medicinskog osoblja.

Uprkos riziku, jedinice Civilne zaštite u dijelovima pod kontrolom pobunjenika, nesebično pomažu lokalnom stanovništvu.

Amar Abu Abdo je radnik Bijelih šljemova, odnosno Civilne zaštite Sirije u Halepu. Osim rukovanja teškim mašinama, radi i kao spasilac. U pauzi između zračnih napada, radi na čišćenju gradskih ulica.

“Osim izvlačenja ljudi iz ruševina, stanovnicima pokušavamo pomoći i na druge načine. Raščišćavamo ulice, uklanjamo prepreke na putevima i ruševine uništenih objekata”, kaže Abu Abdo.

Više od tri hiljade dobrovoljaca radi za Bijele šljemove u područjima pod kontrolom pobunjenika, u osam sirijskih provincija.

Riječ je o običnim ljudima različitih profesija. Ali i oni su često žrtve jer se nalaze na prvim linijama i uvijek prvi dolaze na mjesto događaja.

Nerijetko su i oni meta napada. U Civilnoj zaštiti Sirije kažu da je od njihovog formiranja 2013. poginulo 109 pripadnika.

Ovisnost o donacijama

U susjednoj Turskoj razgovarali smo sa predstavnicima regionalnog ureda. Na zidu je dugi spisak imena poginulih malo poznatih heroja. U najtežim uvjetima spasili su najmanje 15 hiljada ljudi.

Ovise o donacijama nevladinih organizacija i nekih zapadnih zemalja u novcu i polovnim vozilima i opremom.

“Imamo 519 vozila, ali nisu sva operativna. Polovina otpada na polovna vozila koja popravljamo i koristimo, pogotovo u opkoljenim enklavama u Damsku i Homsu. Naši timovi se snalaze na sve načine. Cisterne postavljaju na kamionete i tako gase požar, a motocikle koriste da prebace povrijeđene do hitne pomoći. Sve naše kolege su ubijene u namjernim i sistematskim napadima režima i Rusa, a u isto vrijeme nas optužuju da sistematski napadamo medicinske i timove civilne zaštite”, kaže Ammar Salmo, pripadnik Civilne zaštite.

Turska donira opremu i obuku pripadnicima ove organizacija.

“Gotovo hiljadu pripadnika Civilne zaštite Sirije prošlo je specijalističku obuku u Turskoj i Jordanu. Bijeli šljemovi imaju i četiri centra za obuku u Siriji”, izvještava Omar al Saleh, reporter Al Jazeere.

Pripadnici Civilne zaštite nastavljaju rad u Halepu, uprkos opasnosti. Tokom 2015, ubijeno ih je 40, a sve ukazuje da će i ova godina biti teška. Zbog primirja situacija je relativno mirnija, ali je samo pitanje vremena kada će ponovo u akciju.

Izvor: Al Jazeera


Reklama