Kampanja: Prestanite napadati bolnice, one nisu meta

Piše: Mario Pejović
Nakon serije napada na bolnice u Siriji, Ljekari bez granica (MSF) započeli su kampanju na društvenim mrežama pod hashtagom #NotATarget (nisu meta), kojom se traži obustava napada na medicinske ustanove, ljekare, bolničare i humanitarne radnike.
Ova humanitarna organizacija navodi da su 2015. godine u Siriji 63 bolnice i klinike koje podržava MSF pogođene u bombardiranju i granatiranju više od 94 puta, što je u prosjeku više od jednom sedmično.
Ukupno je ubijeno 23 članova Ljekara bez granica, a 58 ih je ranjeno.
U proteklim danima, bombardirane su dvije bolnice u Halepu. Ubijeno je najmanje 50 ljudi, a veći broj je ranjen.
MSF podsjeća da su korisnici društvenih mreža pomogli ovoj organizaciji kada je američka vojska prošle godine u napadu uništila bolnicu Ljekara bez granica u afganistanskom Kunduzu tako što su potpisali peticiju kojom se tražila nezavisna istraga napada, te da sada ponovno traže pomoć.
I just supported the campaign Hospitals are #NotATarget! on @ThunderclapIt https://t.co/ADnebT3p5U You should too!
— Ole Solvang (@OleSolvang) April 29, 2016
Ljekari bez granica podsjećaju da Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda 3. maja glasa o rezoluciji kojom bi se trebali spriječiti budući napadi na bolnice, pacijente i civile u ratnim zonama, te pozivaju korisnike društvenih mreža da se uključe u napore za usvajanje rezolucije.
Kampanja na internetu
MSF poziva da se na Twitteru koristi hashtag #NotATarget, kako bi se naglasilo da bolnice i pacijenti nisu mete, te da korisnici ove društvene mreže objavljuju sljedeću poruku:
Attacks on hospitals must stop! This cannot be the accepted norm. @UN Security Council (#UNSC) must reaffirm that hospitals are #NotATarget.
(Napadi na bolnice moraju prestati. Ovo ne smije biti prihvaćena norma. Vijeće sigurnosti UN-a @UN Security Council (#UNSC) mora potvrditi da bolnice nisu meta.)
Također se pozivaju korisnici da na Twitteru objavljuju sljedeću poruku:
I stand with @MSF in asking the @UN Security Council (#UNSC) to reaffirm that hospitals are #NotATarget.
(Zajedno sa MSF-om tražim od Vijeća sigurnosti da potvrdi da bolnice nisu meta.)
Attacks on health workers & on health facilities deprive families & communities of essential health care when they need it most #NotATarget
— World Health Organization (WHO) (@WHO) April 29, 2016
MSF navodi da brojne zemlje nemilosrdno bombardiraju civilne mete, te da države potpisnice Ženevske konvencije, uključujući članice UN-a i Vijeća sigurnosti, smatraju da se više ne moraju pridržavati pravila međunarodnog humanitarnog prava, koji osigurava pravedno i proporcionalno ratovanje.
Humanitarna organizacija podsjeća da je u februaru izveden zračni udar na bolnicu koju podržava MSF, a koji je izvela sirijska ili ruska vojska. U napadu je ubijeno 25 ljudi, a hiljade ljudi više nemaju pristup hitnoj medicinskoj pomoći.
SAD: Udar na bolnicu u Kunduzu nije zločin
Kampanja dolazi u vrijeme kada je američka vojska saopćila da bombardiranje bolnice u afganistanskom Kunduzu prošle godine, u kojem je ubijeno 42 ljudi, nije bio zločin, već ljudska i tehnička greška.
MSF tvrdi da se radi o velikom previdu američkih trupa i kršenju zakona i običaja ratovanja te traži međunarodnu istragu.
Trećeg oktobra 2015. specijalne američke snage su bombardirale bolnicu MSF-a dok su afganistanske regularne snage pokušavale zauzeti Kunduz, a u to vrijeme strateški grad koji je bio u rukama talibana.
Zbog tog krvavog napada, više od 170 pojedinaca i porodica primilo je novčanu odštetu, 3.000 dolara za svakog ranjenog i 6.000 za svaku poginulu osobu.
Za potpunu obnovu bolnice MSF-a izdvojeno je 5,7 miliona dolara.
Hospitals, patients & doctors are #NotATarget. This & much more in The Daily Brief https://t.co/bqOlQSYQ5W pic.twitter.com/865M6N1Ofz
— Human Rights Watch (@hrw) April 29, 2016
U Jemenu su medicinske službe MSF-a napadnute četiri puta u samo tri mjeseca, između oktobra 2015. i januara 2016.
Prvi napad se desio 26. oktobra 2015, kada su borbeni avioni koalicije predvođene Saudijskom Arabijom više puta bombardirali bolnicu. Drugog decembra 2015. godine je mobilna klinika MSF-a pogođena u zračnom udaru, kada je jedna osoba ubijena, a osam ranjeno.
Desetog januara 2016. u napadu na bolnicu Shiara, koju podržava MSF, ubijeno je šestero ljudi, a ranjeno najmanje sedmero. Vozilo MSF-a je pogođeno 21. januara, kada je ubijen vozač u nizu zračnih udara u guberniji Saada.
🙁 Condolences to #ICRC & families of the two staff shot and killed in #Yemen. Humanitarian workers are #NotATarget https://t.co/vCQ3KjPHvF
— kneec (@kneecarthaigh) April 16, 2016
MSF podsjeća da je do napada dolazilo i u drugim dijelovima svijeta. U Sudanu je bolnica koju je vodio MSF bombardirana u napadu sudanske avijacije 20. januara 2015, zbog čega su obustavljene medicinske aktivnosti i medicinska pomoć za hiljade Sudanaca.
Ljekari bez granica kažu da ne mogu prihvatiti da “nova normalnost” definira moderno ratovanje. Ciljano ubijanje civila, medicinskog osoblja i pacijenata ne može da se nastavi, bez obzira koje oružane snage su odgovorne, navode iz ove humanitarne organizacije.
Izvor: Al Jazeera i agencije