Iran treba SAD-u platiti dvije milijarde dolara

Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država donio je odluku kako Iran mora platiti dvije milijarde dolara odštete porodicama 241 marinca, koliko ih je ubijeno u napadu u Bejrutu 1983. godine, kao i žrtvama drugih napada koje su sudovi povezali s Teheranom, prenose agencije.
Američki Vrhovni sud presudio je kako je Kongres djelovao u okviru svojih ovlaštenja kada je 2012. godine usvojio zakon prema kome porodice ubijenih imaju pravo na odštetu iz zamrznutih sredstava vezanih za Centralnu banku Irana, prenose agencije.
Prema ovom zakonu, sredstva ove banke u okviru SAD-a trebaju biti predata porodicama žrtava.
Pobjeda Kongresa i Obame
Centralna banka Irana je pokušala u to vrijeme spriječiti sudske naloge, žaleći se kako se američki Kongres miješao u poslovanje federalnih sudova u vrijeme kada je zakon usvojen, javila je agencija AP.
Za odluku je glasalo šest, a protiv nje je bilo dvoje sudija.
Na više od 1.000 Amerikanaca se odnosi ova odluka.
Ovo je ujedno i pobjeda za administraciju predsjednika SAD-a Baracka Obame i Kongresa.
Izvor: Agencije