Bubrežni bolesnici u Siriji uskoro bez dijalize

Unatoč činjenici da je tokom posljednja dva mjeseca na brojna područja u Siriji dostavljena humanitarna pomoć, mnoge bolnice i zdravstvene ustanove i dalje se suočavaju s nedostatkom opreme i lijekova.

Svakog jutra liječnik Abu Hamza pregledava pacijente u Centru za dijalizu u Istočnoj Ghouti. Nakon višetjednog prestanka s radom, Crveni polumjesec je dostavio neophodne kemijske tvari i opremu te centar ponovno radi. No, zalihe su na izmaku…

“Ovi pacijenti će se suočiti s pravom katastrofom ukoliko nam se hitno ne dostave potrebne kemijske tvari i opremu. Oni nemaju nikakve veze sa sukobom režima i opozicije”, uvjerava Abu Hamza.

Centar je osnovan u ratu, 2013. godine. Jedina je takva ustanova na području Ghoute. Liječnici kažu da je većina uređaja stara i da su im mogućnosti ograničene.

Problem i voda, grijanje, pomoć

Život 17 pacijenata koji pate od zatajenja bubrega ovisi o nastavku rada ovog centra. Razlilčite su dobi – od 20 do 70 godina. Dvoje je preminulo kada je centar početkom veljače bio zatvoren.

“Redovno sam dolazio na dijalizu. Onda je  centar 1. veljače prestao s radom. Uređaji nisu radili”, žali se jedan pacijent.

Problem u zaraćenim dijelovima Sirije nisu samo bolnice i nedostak lijekova. Ogrjev je tokom zime bio preskup. A voda u Ghouti se crpi iz improviziranih bunara i ne prolazi kroz proces filtracije.

Od kraja veljače na snazi je primirje. Procjenjuje se da je pomoć koju je Crveni polumjesec dostavio u različite dijelove Sirije dovoljna tek za nekoliko tjedana. Osim toga, u neka područja na istoku zemlje, koja pod opsadom drži oružana skupina Islamska država Irak i Levant, pomoć nije ni stigla.

Izvor: Al Jazeera


Reklama