Ukrajinskoj pilotkinji 22 godine zatvora

Nađa Savčenko prekinula izricanje presude glasnim pjevanjem ukrajinske himne (EPA)

Sud u Rusiji osudio je u utorak ukrajinsku pilotkinju Nađu Savčenko na 22 godine zatvora i novčanu kaznu zbog umiješanosti u ubistvo dva ruska novinara na istoku Ukrajine.

Savčenko je proglašena krivom po svim tačkama optužnice, osim za ubistvo ukrajinskih civila, prenijela je Russia Today.

Sudija Leonid Stepanenko nije mogao završiti čitanje presude jer ga je Savčenko prekinula počevši glasno pjevati ukrajinsku himnu, javio je Reuters.

Savčenko (34), koja negira sve optužbe, borila se na strani ukrajinskih dobrovoljaca protiv ruskih snaga u istočnoj Ukrajini, gdje je i zarobljena u junu 2014. godine.

Bila je optužena da je usmjerila artiljerijsku vatru na tačku na kojoj su se nalazili novinari u junu 2014. godine.

Odbacila sve optužbe

Tužiteljstvo je tvrdilo da je bila motivirana “političkom mržnjom”.

Savčenko je odbacila sve optužbe, a njeno suđenje privuklo je pažnju svjetskih medija.

Čitanje presude trajalo je dva dana.

Kada se uračuna vrijeme koje je provela u pritvoru, ostaje joj da odsluži 20 godina i četiri mjeseca zatvora.

Vlada Ukrajine protestirala je protiv njenog hapšenja, a Sjedinjene Američke Države i Evropska unija pozvali su Moskvu da je odmah oslobodi.

Izvor: Agencije


Reklama