Brojni ilegalni prelasci na grčko-turskoj granici

Grčka policija bilježi povećan broj ilegalnih prelazaka iz Turske kopnenim putem. U oktobru je uhapšeno 655 osoba, što je dvostruko više nego u septembru. Policija vjeruje da je povećan broj prelazaka posljedica sporazuma Evropske unije i Turske, koji predviđa vraćanje izbjeglica, ali ne i onih koji dolaze kopnenim putem.

Dvije države dijeli prirodna granica – rijeka. Amorio je grčko selo tik uz granicu. Seoski starješina kaže da su mještani već godinama navikli da susreću izbjeglice u svom gradu. Objašnjava da se ne zadrže puno, već samo dok se ne snađu za prijevoz ka Solunu ili drugim gradovima.

“Izbjeglice uglavnom čamcima prelaze rijeku iza nas, tu kod ovog gustog drveća. Rijeka je široka, međutim, ima dijelova koji su uski i lako se prelazi. Ovo je česta tačka prelaska. I naše selo, ali i obližnja sela. Stalno ih ima, navikli smo na njih. Često nas zaustave, da pitaju gdje je policija, jer se neki žele odmah predati i zatražiti azil”, rekao je Panagiotis Ageladarakis, seoski starješina u Amoriju.

Povećan broj krijumčara

Oni koji zatraže azil ili budu privedeni smještaju se u obližnji centar za izbjeglice i migrante. Međutim, oni koji nastavljaju put potraže sklonište u napuštenim objektima. Tu se sakriju, odspavaju nekoliko sati dok ne dođe vrijeme da se ukrcaju na voz.

“U posljednje vrijeme došlo je do povećanog broja ilegalnih prelazaka granice, ali i većeg broja pokušaja krijumčarenja, odnosno iskorištavanja izbjeglica, koje su ionako u teškom položaju. Također, uhapsili smo mnogo migranata u pokušaju da pređu rijeku. Uhapsili smo i pomagače. Imamo raznih slučajeva”, rekao je Paschalis Siritoudis, šef policije.

Ilegalni prelasci rijeke najviše se odvijaju noću, pa je policija uvela i češće noćne patrole. Osim nadgledanja rijeke, policajci pregledavaju i vozila kako bi spriječili krijumčarenje izbjeglica.

“Sporazum EU-a i Turske odnosi se samo na one koji u Grčku ulaze preko mora, odnosno dolaze na grčke otoke. U ovom regionu vladaju pravila koja su važila prije sklapanja tog sporazuma. Dakle, oni koje uhapsimo potpadaju pod prethodni model postupanja”, kaže Siritoudis.

Dogovor EU-a i Turske podrazumijeva da izbjeglice koje stižu u Grčku, a ne ispunjavaju uvjete za azil, budu vraćene u Tursku. Prema istom planu, za svaku vraćenu osobu EU bi primila jednu izbjeglicu iz Sirije koja je u Turskoj uredno registrirana.

Izvor: Al Jazeera


Reklama