NVO CAR: ‘Iran naoružava Huse’

Međunarodni istražitelji potvrdili su u izvještaju da postoji morska ruta krijumčarenja oružja iz Irana za huske pobunjenike u Jemenu, koje se prvo šalje u Somaliju.
Conflict Armament Research (CAR), evropska nevladina organizacija sa sjedištem u Velikoj Britaniji koja istražuje podatke o izvoru oružja i municije u oružanim sukobima u svijetu, objavila je izvještaj baziran na podacima o pomorskim akcijama pretresa brodova izvršenim između februara i marta 2016. godine. Tokom spomenutih akcija zaplijenjeno je krijumčareno oružje s tradicionalnih plovila dhow.
U izvještaju se navodi da je Zapadna flota prilikom upada u tri dhowa u Arapskom moru ove godine pronašla oružje koje se podudara s oružjem oduzetim od šiitskih pobunjenika Husa u Jemenu, što ukazuje na vezu između iranskog dobavljača i rata u Jemenu.
U izvještaju se dodaje da je dva broda, koja nisu bila registrirana, a time i bez državljanstva, sagradila iranska brodograditeljska kompanija “Al Mansoor”, čije se gradilište nalazi neposredno uz bazu iranske Revolucionarne garde.
Pojedino oružje koje je oduzeto u napadu na brodove imalo je serijske brojeve novog oružja, što ukazuje na to da dolazi iz nacionalnih zaliha. Također, lot-brojevi protivoklopnog oružja koje je pronađeno na jednom od ovih plovila odgovara proizvodnom broju sličnog oružja za koje Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) tvrde da su ga oduzeli od Husa, navodi se u izvještaju.
U izvještaju se također naglašava uloga somalijske luke kao tačke transfera, te se navodi da su ratni brodovi HMAS Darwin, FS Provence i USS Sirocco zaplijenili više od 4.500 automatskih pušaka, minobacača, mitraljeza i raketnih bacača u četiri sedmice u periodu februar/mart 2016. godine.
Snabdijevanje oružjem
“Ovaj izvještaj pruža dokaze koji ukazuju na to da je Iran umiješan u jačanje sukoba u Jemenu dostavljanjem oružja”, rekao je Jonah Leff, rukovodilac operacija grupe za istraživanje oružja.
Međutim, jedan iranski zvaničnik iz Ministarstva vanjskih poslova osporio je zaključke izvještaja i kaže kako “to nije istina. Iran nikada nije davao oružje Husima ili bilo kojoj drugoj grupi u Jemenu. Međutim, mi smo uvijek podržavali i nastavit ćemo podržavati potlačene grupe i nacije.”
Šiitski pobunjenici Husi bore se protiv vlade jemenskog predsjednika Abd-Rabbua Mansura Hadija i koalicije koju predvodi Saudijska Arabija. Ovi sukobi, koji traju gotovo bez prestanka već 20 mjeseci, rezultirali su pogibijom više od 10.000 osoba i doveli do raseljavanja više od tri miliona stanovnika ove države.
Sa svoje strane, Abdallah Jama Sallah, bivši ministar luka, pomorskog transporta i borbe protiv piratstva u poluautonomnoj somalijskoj regiji Puntland, kaže da je gotovo nemoguće spriječiti takva krijumčarenja oružja. Dodaje da pomorske snage u Puntlandu imaju svega 12 brodova na obali, koji ne mogu riskirati ulazak u duboko more, kaže on.
Spomenuo je da su “u 2015. godini naše snage prijavile 160 iranskih ribarskih brodova u našem moru bez dozvole, ali mi nismo imali mogućnost provjeriti ih”.
On je dodao da postoji mnogo oružja koje ulazi i izlazi, te da je apsolutno nemoguće kontrolirati ovaj dio mora, uz napomenu da regija ima između 700 i 900 vojnika Obalne straže, ali da su im obuka i oprema veoma loše.
Izvor: Al Jazeera