Giuliani i balkanske veze u Trumpovom timu

Jedan od vodećih kandidata za državnog tajnika u kabinetu Donalda Trumpa, bivši gradonačelnik New Yorka i najvjerniji suradnik izabranog američkog predsjednika Rudy Giuliani, našao se u problemima nakon što je ustanovljeno da je godinama radio za strane vlade, među kojima su i one koje imaju komplicirane odnose sa Sjedinjenim Državama. Jedna od tih zemalja je – Srbija.
Rudy Giuliani može postati žrtva vlastitih kritika na račun Hillary Clinton tijekom predsjedničkih izbora, kada ju je optuživao za povezanost sa stranim vladama i korporacijama, što je objavio WikiLeaks.
“Mislim da je WikiLeaks prilično osvježavajući. To je Hillary Clinton za koju znam da je postojala, samo to nisam mogao dokazati”.
Tako je Giuliani govorio u kolovozu 2016. godine. Evo kako je govorio u svibnju 2012. godine kada je u Beogradu bio gost u jednoj TVemisiji: “Čast mi je što sam ovdje”.
Radio isto što spočitava Hillary Clinton
Giuliani je 1999. godine bio jedan od rijetkih republikanaca koji je podržao odluku tadašnjeg predsjednika Billa Clintona o bombardiranju srpskih snaga na Kosovu te nakon toga i ciljeva u samoj Srbiji.
Giuliani je, naime, prije četiri i pol godine savjetovao stranku sadašnjeg premijera Srbije Aleksandra Vučića, a državna tajnica bila je – pogađate – Hillary Clinton, koja je obavijest o njegovom boravku u Beogradu dobila od američkog veleposlanstva, a sve je objavio WikiLeaks.
Njena reakcije je bila: “Ovo je sramota”. Američka vlada je bila iznenađena činjenicom da jedan Amerikanac pomaže ljude koji su nekada bili bliski Slobodanu Miloševiću.

Tako Rudy Giuliani može otpasti kao kandidat za državnog tajnika u kabinetu Donalda Trumpa zbog suradnje sa stranim vladama i korporacijama, što je upravo ono što on spočitava Hillary Clinton.
Giuliani je, osim sa Srbijom, radio s vladama Katara, Bjelorusije, s turskim predsjednikom Erdoganom, ali i s iračkim Kurdima, iranskom disidentskom grupom Mujahedin-e Khalq, koju je State Department smatrao terorističkom organizacijom sve do 2012. godine.
Od 2005. do 2007. godine zaradio je 9,2 milijuna dolara za govore koje je držao naftnim kompanijama, bankama, firmama s Wall Streeta…
Za slične govore koje je držala Hillary Clinton, Giuliani je bivšu demokratsku kandidatkinju teško optuživao. Ovo su sve podaci Ministarstva pravosuđa.
Rudy Giuliani nikada nije bio registriran kao lobist nego kao sigurnosni konsultant i politički savjetnik. Politički je istomišljenik i prijatelj s još jednim Trumpovim kandidatom za državnog tajnika – Johnom Boltonom, koji je od 2005. do 2006. godine bio američki veleposlanik u Ujedinjenim narodima, gdje ga je predsjednik George W. Bush postavio bez odobrenja Kongresa.
Ostao je upamćen kao ambasador u svjetskoj organizaciji koji se zalagao za ukidanje UN-a.
Pobornik je zračnih napada na Iran, želio bi ukinuti ili značajno promjeniti gotovo sve najveće međunarodne organizacije: Svjetsku banku, MMF, Europsku Uniju, NATO …
Bio je veliki pobornik rata u Iraku, ali i veliki protivnik nevisnosti Kosova, o čemu je 2008. godine poslao javno pismo zajedno s negdašnjim državnim tajnikom i američkim ambasadorom u Beogradu Lawrenceom Eaglebergerom, s kojim je surađivao oko uvoza automobila Yugo u Sjedinjene Države.
Pozdravio je Brexit i želi Ameriku osloboditi bilo kakvih obveza prema međunarodnoj zajednici.
Čest je gost u emisijama Russia Today, gdje je par puta govorio da Kosovo ne bi smjelo dobiti neovisnost te u emisijama Glasa Amerike na srpskom jeziku.
Bosansko-hrvatske veze
Zanimljivo je da Donald Trump želi o mjestu državnog tajnika razgovarati sa svojim ljutim političkim neprijateljem Mittom Romneyem, što govori da nije zadovoljan s dosadašnjim kandidatima.
I Giuliani i Bolton su članovi Trumpovog tranzicijskog tima, kao i Mira Radielovic-Ricardell, čiji je otac Petar, bosanskohercegovački Hrvat, podrijetlom iz središnje Bosne.
On je nakon Drugog svjetskog rata došao u Kaliforniju, gdje je stekao bogatstvo i bio je istaknuti republikanac, blizak Ronaldu Reaganu, koji je prije nego je postao američki predsjednik, bio guverner Kalifornije.
Njegova kći Mira postala je savjetnica senatora Boba Dolea za vanjsku politiku i nacionalnu sigurnost.
Senator Dole, koji je 1996. godine kao republikanski predsjednički kandidat poražen od Billa Clintona, bio je najveći zagovornik američke vojne intervencije u Bosni i Hercegovini još od 1992. godine.
Petar Radielovic je, zajedno s još dvojicom bosanskohercegovačkih Hrvata iz Kalifornije, jako zaslužan za potpisivanje Washingtonskog mirovnog sporazuma između Hrvata i Bošnjaka u travnju 1994. godine.
U tom su sporazumu prvi put u jednom dokumentu bosanskohercegovački muslimani nazvani – Bošnjacima.
Izvor: Al Jazeera