Iran kupuje 40 ATR-ovih aviona

Kompanija ATR se nalazi u vlasništvu francuskog Airbusa i italijanskog proizvođača Finmeccanica (Ilustracija)

Iran bi u narednih nekoliko dana trebao finalizirati odgovor o kupovini 40 aviona od kompanije ATR, najvećeg evropskog proizvođača aviona na turbo pogon, izjavio je danas zamjenik ministra saobraćaja Irana Asghar Fakhrieh.

Prema njegovim riječima, Teheran je o kupovni aviona ragovarao sa Italijom i Francuskom, a zvaničnici ATR-a bi trebalo da dođu u Teheran tokom narednih dana radi finalizacije dogovora, prenosi AFP.

Novih 118 Airbusovih aviona

Predsjednik Irana Hassan Rouhani je tokom ovosedmične posjete Francuskoj i Italiji potpisao i ugovor za kupovinu 118 aviona Airbus, koji će biti isporučeni u narednih nekoliko godina.

Iranski mediji su prenijeli da je ministar Fakhrieh izjavio kako je vrijednost ugovora za kupovinu Airbusovih aviona između devet i deset milijardi eura, iako se ranije pominjala cifra od dvadeset i pet milijardi eura.

Francuski proizvođač aviona je saopćio da je dogovor da se isporuči 73 dugolinijskih i 43 kratkolinijskih aviona.

Kompanija ATR se nalazi u vlasništvu francuskog Airbusa i italijanskog proizvođača Finmeccanica.

Izvor: Agencije
 


Reklama