Demonstranti upali u Parlament Moldavije

Stotine demonstranata upali su u zgradu Parlamenta Moldavije nakon imenovanja novog premijera.

Tvrdeći da je premijer dio kruga odgovornih za korupciju u državi, tražili su održavanje novih izbora.

Demonstranti su probili policijski kordon i silom ušli u zgradu Parlamenta. Policajci, pod gas-maskama i šljemovima, nisu ih uspjeli zaustaviti. Okupljeni su se razbjesnili kad su članovi Parlamenta odobrili imenovanje novog proevropskog premijera, jer smatraju da je Pavel Filip dio korumpirane političke elite. Ulazak u Parlament vrhunac je višednevnih demonstracija. Prethodno su se hiljade osoba okupile ispred zgrade kako bi izrazile svoje mišljenje.

“Tako brzo formirati vladu koja će odlučivati o našim životima i sudbini, dok toliko ljudi stoji ispred Parlamenta, pokazuje da nam se izruguju. Samo nas ponižavaju”, kaže demonstrantica Lora Josan.

“Nismo zadovoljni ni članovima Parlamenta, ni načinom na koji je formirana nova vlada. Ne ponašaju se kao parlamentarci, nego kao kriminalci”, dodaje demonstrant Vasile Cocieru.

Višemjesečna blokada

Politička blokada u Moldaviji traje mjesecima. U oktobru prošle godine vlada je srušena nakon što joj je izglasano nepovjerenje. Tome je prethodio korupcijski skandal vezan za nestanak milijardu dolara iz tri banke – iznos koji predstavlja osam posto kompletnog državnog budžeta. Novoimenovani premijer Filip izjavio je da Moldaviji treba stabilna vlada.

“Danas sam došao ovamo sa saradnicima kako bih preuzeo zadatak koji je mnogo složeniji nego što se čini – formiranje vlade koja je posljednja šansa za Moldaviju. Možda zvuči patetično, ali upravo to sam pomislio kad su zatražili da preuzmem odgovornost formiranja kabineta”, istakao je.

Ta bivša sovjetska republika jedna je od najsiromašnijih zemalja Istočne Evrope, a politička previranja godinama dodatno otežavaju život moldavskog naroda.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama