Iran će prodati 40 tona teške vode SAD-u

Iran posjeduje tvornicu za proizvodnju teške vode u nuklearnom postrojenju Arak (AP)

Iran će prodati Sjedinjenim Američkim Državama dio svojih zaliha teške vode koja se koristi u nuklearnim reaktorima, u okviru nuklearnog sporazuma s velikim silama, izjavio je visoki iranski dužnosnik.

“Iran će prodati 40 tona teške vode SAD-u posredstvom druge zemlje”, izjavio je potpredsjednik Iranske organizacije za atomsku energiju Ali Asghar Zarean kojeg citiraju mediji.

Nije naveo o kojoj se “drugoj zemlji” radi, iznos transakcije, niti datum operacije, prenosi Hina.

Korištenje vode

Naglasio je da će se “šest tona koristiti u atomskim centrima, a ostatak u američkim istraživačkim centrima”.

Iran posjeduje tvornicu za proizvodnju teške vode u nuklearnom postrojenju Arak, koja je u pogonu već nekoliko godina.

Proizvedena teška voda trebala se koristiti u reaktoru u Araku, ali je Iran pristao modificirati svoje planove kao garanciju međunarodnoj zajednici da teška voda neće poslužiti u proizvodnji atomskog oružja.

Izvor: Agencije


Reklama