Aktivisti štite djecu od nasilja u SAD-u

Broj nasilnih zločina u američkim gradovima raste. Zbog ubistava i protesta, ova godina je jedna od najkrvavijih u povijesti Baltimorea.

No, grupa aktivista odlučila je nešto promijeniti – bit će otvoreni centri u kojima djeca mogu provoditi vrijeme bez straha od nasilja. 

Svakog dana nakon nastave, djeca iz jedne od najopasnijih baltimorskih četvrti dolaze u jedan takav centar kako bi pobjegla od stvarnosti koja ih okružuje. Među njima je i sedamnaestogodišnji Jarell

“Osjećam se sigurnije ovdje nego napolju zbog sve te droge i ubijanja”, kaže on.

Ericka Alston je zbog toga i otvorila ono što naziva “Sigurnom zonom za djecu” – mjesto na koje se mogu skloniti od nasilja.

U proljeće, nakon što je jedan mladić ubijen u policijskom pritvoru, mirne demonstracije pretvorile su se u nasilne. Slučaj je razotkrio probleme u Baltimoreu i brojnim drugim američkim gradovima.

Nezaposlenost u određenim društvenim krugovima i ograničene mogućnosti za bijeg iz siromaštva neki su od njih.

Ali, umjesto da čeka da političari riješe problem, Alston je sama osmislila nešto drugo.

“Obratila sam se korisnicima društvenih medija i, za tri sedmice, pretvorili smo ovu praznu praonicu rublja u utočište za svako dijete iz četvrti. Prvog dana imali smo 40 djece, a do kraja jula, počelo nam je dolaziti po 100 djece dnevno”, kaže Alston.

Prekinuti krug nasilja

Donacije su joj jedini izvor sredstava za program. Zato se opet okrenula društvenim medijima i zamolila korisnike za novac kako bi ga održala.

Jason Nichols, profesor afroameričkih studija na Univerzitetu u Marylandu, kaže da bi ovakav lokalni pristup mogao biti rješenje za jačanje zajednica u kojima državne inicijative neprestano propadaju.

“Naša ideja je bijeg iz afroameričkih zajednica, umjesto da pokušavamo opet investirati u njih, ulagati talent i trud, graditi sve te vrijednosti i zadržati ljude u lokalnoj zajednici. Suština je odužiti se zajednici, a to je ono što ova žena radi” rekao je Nichols.

Alston je rekla: “Smatram da je srž problema, razlog zbog kojeg se naša djeca ubijaju, to što misle da niko ne cijeni njihov život. Možemo po cijeli dan pričati o tome, ali ako ih niko ne uči, ne pokazuje im da je njihov život bitan, da li zaista jeste?”

Odlučna je da nekoj od najugroženije američke djece pokaže da jesu bitna i pomogne da se prekine krug nasilja, siromaštva i beznađa koji je, kako kaže, zavladao u tolikim radničkim četvrtima širom Sjedinjenih Američkih Država.

Izvor: Al Jazeera


Reklama