Peticija protiv zajednice srpskih opština

Sporazumi koje su prošlog mjeseca potpisali u Briselu premijeri Kosova i Srbije i dalje su razlog političkog razdora na Kosovu.

Predstavnici opozicionih stranaka najavili su blokadu skupštinskog zasjedanja sve dok premijer Isa Mustafa ne poništi nedavne sporazume sa Beogradom i sporazum o demarkaciji granice Kosova sa Crnom Gorom, javlja iz Prištine reporter Al Jazeere Avni Ahmetaj. 

Aktivisti kosovskih opozicionih stranaka zadnjih deset dana rade u istom interesu. Cilj je da što veći broj građana potpiše peticiju protiv osnivanja zajednice opština sa većinski srpskim stanovništvom i protiv sporazuma o demarkaciji granice Kosova sa Crnom Gorom.

“Odlučio sam da potpišem peticiju protiv asocijacije srpskih opština jer ne podržavam podjelu Kosova”, kaže sagovornik Al Jazeere.

“Protiv sam osnivanja zajednice srpskih opština jer je to štetno za Kosovo u svakom smislu, time se pokušava stvoriti jedna država unutar kosovske države”, smatra drugi građanin Prištine.

‘Veliki odziv’

Prema podacima opozicije za deset dana peticiju je potpisalo više od 100 hiljada građana.          

“Imajući u vidu veliki odziv građana za peticiju protiv ovih sporazuma, jedan normalan premijer trebalo bi da povuče svoj potpis sa ovih sporazuma. Danas pozivamo premijera Mustafu da povuče potpis sa sporazuma, u suprotnom najbolje je da podnese ostavku jer jedna vlada koja ne poštuje volju građana nema razloga da nastavi svoj rad”, izjavio je Nol Nushi, funkcioner Pokreta Samoopredjeljenje.

Prošle sedmice poslanici iz redova opozicije gađali su jajima premijera Kosova, a nakon toga zauzeli  i skupštinsku govornicu kako bi spriječili nastavak zasjedanja. Premijer je Skupštinu trebao izvijestiti o postignutim sporazumima sa Beogradom.

Opozicione vođe najavili su da će i dalje onemogućavati rad Skupštine Kosova sve dok premijer ne poništi potpisane sporazume sa Srbijom.

Poziv opoziciji

“Postoje velike tenzije između pozicije i opozicije, od proglašenja nezavisnosti nismo vidjeli ovakve tenzije. To se dešava jer vladajuća koalicija ima dvotrećinsku većinu u skupštini. Budući da glasovi opozicije u skupštini nisu efektivni instrument da se protive vlasti, opozicija je odlučila da koristi druge načine kako bi fizički onemogućila rad Skupštine i izveštavanje Vlade”, ocijenio je Fisnik Korenica, analitičar Grupe za pravne i političke studije.

Na sastanku skupštinskog predsjedništva nije učestvovala opozicija. Predsjednik Skupštine Kadri Veseli kaže da bi predsjednica Kosova trebala pozvati stranačka vodstva na zajednički sastanak kako bi se prevazišli nesporazumi.

“Pozivam sve poslanike da u govornicu Skupštine iznesu svoja neslaganja i stavove kako bismo bili u stanju da komuniciramo. Ne vjerujem da je fizičko blokiranje govornice dobro ni za koga”, istakao je Veseli.

Sjednica Skupštine Kosova koja je prekinuta prošle sedmice nastavit će se u četvrtak, ali ovog puta kosovski premijer neće izvještavati poslanike o briselskim sporazumima.

Izvor: Al Jazeera


Reklama