Vučić oštro osudio odnos Mađarske prema izbjeglicama
Premijer Srbije Aleksandar Vučić osudio je večeras brutalno ophođenje mađarske policije prema izbjeglicama na prelazu Horgoš i napade na novinare i pozvao Evropsku uniju da reaguje.
On je poručio da će se Srbija ponašati odgovorno i štititi svoje građane i teritoriju i rekao da je za petak zakazana sjednica Biroa za koordinaciju službi bezbjednosti.
Vučić je u izjavi za Radio-televiziju Srbije iz Washingtona rekao da članice EU-a moraju da se ponašaju u skladu sa evropskim pravilima i vrijednostima.
“Srbija će umeti da štiti svoju zemlju, nacionalno dostojanstvo i svoju teritoriju, i ako bude potrebno i od Evropske unije štitićemo evropske vrednosti”, rekao je Vučić.
On je naveo da je Srbija, ne svojom krivicom, dovedena u tešku situcaju, ali da će odgovornom i ozbiljnom politikom pomoći svom narodu i da nikome neće dozvoliti da je ponižava ili baca suzavac na njenu teritoriju.
Na pitanje da li očekuje ozbiljniju reakciju Washingtona, Vučić je rekao da će o tome razgovarati sa državnim sekretarom SAD-a Johnom Kerryjem i drugim zvaničnicima.
“Ovo mučenje, ovako neevropsko ponašanje mora da se zaustavi, i ako EU u tome ne želi da učestvuje, nema problema, ako neće da reaguju iz Brisela, reagovaćemo mi. Umećemo da zaštitimo i sebe i umećemo da zaštitimo i sve evropske vrednosti koje očigledno Evropa nije u stanju da zaštiti”, rekao je Vučić.
Nakon što su mađarski policajci pretukli ekipu RTS-a koji su snimali kako policija tuče izbjeglice, Premijer Srbije je posebno osudio napade na novinare, bez obzira na čijoj teritoriji se to dogodilo.
“U nekoj zemlji neko se diči novinarima koji sapliću očeve sa decom, a napada novinare koji rade svoj posao. To više govori o toj zemlji, nego o nama”, zaključio je Vučić.
Protestne note
U međuvremenu, Srbija i Mađarska su razmijenile protestne note.
Mađarska je uputila notu Srbiji sa molbom da se spriječe, kako se navodi, naoružani migranti u prelasku državne granice na Horgošu.
Takođe, Srbija će uputiti Mađarskoj notu u kojoj se pozivaju mađarski organi da spriječe ponavlјanje današnje situacije prilikom koje su ispalјene patrone suzavca na teritoriju Srbije, izjavio je zamjenik premijera Srbije i ministar vanjskih poslova Ivica Dačić.
On je izjavio i da je Mađarskoj večeras upućen protest zbog napada mađarske policije na novinare Radio-televizije Srbije (RTS), sa zahtjevom da se utvrdi odgovornost i da se ovakvi incidenti više ne ponavlјaju.
“Mađarska i Srbija imaju prijatelјske odnose i treba učiniti sve da se oni i u ovim kriznim situacijama sačuvaju”, poručio je Dačić.
On je istakao da su šefovi diplomatija dviju zemalјa u intenzivnoj komunikaciji kako bi se razriješila postojeća situacija na Horgošu.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović izjavio je danas da će uputiti dodatne policijske snage na granicu sa Mađarskom kako bi se spriječili dalјi napadi na mađarsku policiju, kao i da je Republika Srbija uputila protestnu notu Mađarskoj zbog upotrebe suzavca koji je zahvatio i dio teritorije Srbije.
“Odlučio sam da pošalјemo dodatne policijske snage i sa direktorom policije sam dogovorio modalitet kako da se to uradi. Cilј je da se spreče dalјi napada na mađarsku policiju sa naše teritorije i da se na human i pristojan način odvoje migranti od ograde i mađarske policije”, rekao je Stefanović.
Policija tukla novinare RTS-a
Ranije u srijedu, mađarski policajci tukli su ekipu Radio-televizije Srbije, snimatelja, tonskog snimatelja i novinarku i polomili im opremu.
Prema riječima novinara RTS-a, policajci nisu prestali da ih tuku iako su ih oni upozoravali da su novinari nacionalne televizije Srbije.
RTS prenosi da je njihova ekipa napadnuta nakon što je policija pustila izbjeglice da se približe na dvadesetak metara od granice te ih počela tući pendrecima.
”Mađarski policajci su snimatelja Vladana Hadži Mijailovića bacili na zid i udarali pendrekom po glavi i leđima, a zatim su mu slomili kameru. Na isti način pretučen je i snimatelj tona Miki Đurašinović, kojem su slomili pecaljku kojom se snima zvuk.
Među njima je bila i novinarka Jovana Đurović kojoj je povređena ruka”, prenosi RTS.
Novinarska ekipa je napadnuta u trenutku dok se nalazila u međuprostoru između kordona policije i izbjeglica.
RTS prenosi da nije poznato zašto su se mađarski specijalci odlučili za napad, jer u trenutku kada je Đurović napadnuta, nije bilo napada iz izbjegličke kolone.
Hadži Mijailović je kazao da su ih policajci namjerno tukli i lomili opremu, iako su ih oni upozoravali da su novinari srpske nacionalne televizije.
Dok su ih tukli, jedan snimatelj mađarske televizije ih je vrijeđao i psovao, prenosi RTS.
Ljekari Hitne pomoći ukazali su im prvu pomoć, nakon čega su prebačeni u bolnicu u Subotici.
Priveden novinar AP-a
Ranije u srijedu, američka novinska agencija Associated Press protestovala je nakon što je mađarska policija privela njenog novinara koji je izvještavao o izbjeglicama na granici sa Srbijom i natjerala ga da izbriše snimak na kojem se vidi kako policijski pas obara na zemlju jednog od njih.
Do incidenta je došlo dok je snimatelj agencije AP Luca Muzi snimao izbjeglice na polju u blizini prelaza kod mjesta Roszke.
Dok je mađarska policija zaustavljala ljude, jedan policajac pustio je psa na sirijskog izbjeglicu, koji je vikao: “Molim vas, molim vas, ja sam izbjeglica”, ispričao je Muzi.
Policajac je zatim primijetio da Muzi snima ovu scenu i zaustavio ga.
Snimatelj se predstavio kao novinar agencije AP i pokazao legitimaciju, a zatim pokušao otići, što mu, međutim, nije bilo dozvoljeno.
Policija, također, nije dozvolila Muziju da pozove svoje urednike, niti još dvojicu novinara koja su s njim bila na zadatku, navodi američka agencija.
Policajci su Muzija odveli izvan centra za registraciju izbjeglica i zatražili da vide šta je snimio, a zatim da izbriše sve što je zabilježio u Srbiji i Mađarskoj tokom dva dana.
U protestnom pismu glasnogovorniku mađarske Vlade Zoltanu Kovacsu agencija AP nazvala je ponašanje mađarske policije neprihvatljivim, naglasivši da bi “novinarima trebalo dozvoliti da pokrivaju događaje bez rizika od fizičkog zlostavljanja ili straha da će im vlasti uništiti snimke do kojih su došli legalno”.
Mađarska Vlada sve negira
Kovacs je negirao tvrdnje američke agencije i rekao da su policajci zatražili od Muzija da im pokaže je li snimao njih, a kada su ustanovili da nije, nisu od njega tražili da snimke izbriše.
Kovacs, također, tvrdi da su tokom incidenta policajci držali pse na uzicama.
“Psi su možda lajali – za to su obučavani, da izgledaju prijeteće i da zastraše – ali sigurno je da nisu napadali”, rekao je Kovacs u telefonskom intervjuu za AP.
S druge strane, Muzi tvrdi da su mu dokumenti vraćeni i da mu je dozvoljeno da ode tek nakon što je obrisao snimke.
Izvor: Agencije