Popunjeni bavarski kapaciteti za izbjeglice

Njemačke vlasti ponovno su uspostavile kontrole na granici s Austrijom, nakon što je prethodno na 12 sati obustavljen željeznički promet između te dvije zemlje. Kažu da izbjeglice ne mogu birati zemlju u kojoj će tražiti azil.

Na željezničkoj stanici u Beču, iako to u tom trenutku nije znala, jedna sirijska obitelj bila je među posljednjima koji su otputovali prije nego što je željeznički promet privremeno obustavljen.

Na odredištu u Minhenu vlasti su iz dana u dan raširenih ruku dočekivale nove pristigle, ali kapaciteti prihvatilišta u Bavarskoj su popunjeni.

“Od 31. kolovoza, 63.000 izbjeglica stiglo je u Minhen”, kaže Werner Krus, glasnogovornik policije Grada Minhena.

Francuska ponuda ‘trivijalna i neprimjerena’

Njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere obratio se javnosti i rekao da se uvode privremene kontrole na graničnim prijelazima.

“Ove mjere su neophodne. Ne možemo dozvoliti da se spremnost na pomoć njemačkih vlasti i naroda, i pogotovo hiljada volontera, obezvrijedi. Ove mjere su i signal Europi da Njemačka preuzima svoju humanitarnu obvezu, ali teret golemog priljeva izbjeglica mora biti adekvatno raspoređen solidarnošću svih europskih država”, poručio je de Maiziere.

Prijedlozi za obvezne kvote za preraspodjelu izbjeglica među državama članicama Europske unije nemaju dovoljnu podršku. Neke zemlje članice prijete vetom. Francuska se ponudila primiti 1.000 izbjeglica, ali gradonačelnik Minhena Dieter Reiter smatra da je riječ o beznačajnoj pomoći, s obzirom na okolnosti.

“Ne želim ove ljude smjestiti bilo gdje. Ovo su ipak ljudska bića. Ne želim da u mom gradu ljudi spavaju pod mostovima. Zbog toga i druge države moraju izraziti solidarnost, a već sam za francusku televiziju izjavio da je ponuda da Francuska primi 1.000 izbjeglica relativno trivijalna i neprimjerena. Nije moj zadatak da se obračunavam s EU partnerima. Očekujemo da kancelarka [Angela] Merkel iskoristi svoj utjecaj”, rekao je Rieter.

Evropa i dalje podijeljena

Europa ostaje podijeljena kada je riječ o izbjeglicama. Mnoge sirijske izbjeglice nazivaju ekonomskim migrantima, no stvarnost je drugačija.

“Nisam došao u Njemačku zato što volim tu državu. Vrlo sam tužan što sam morao napustiti svoju državu”, kaže Mouhamed al-Haraki, izbjeglica iz Derrae.

“Nisam sretna. Nitko nije sretan kada mora napustiti svoju državu. Više od svega želim se vratiti nazad. Kada se Sirija ponovno izgradi, vratit ću se”, rekla je Asma.

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker kaže da su Njemačke kontrole granica u skladu s pravilima Schengena, ali istaknuo je kako se nada da će privremene mjere kratko trajati.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama