SAD daje 100 milijardi za zaštitu od hakera

Američke kontraobavještajne agencije upozorile su Kongres ove zemlje da su hakerski napadi na SAD u porastu. Jasne strategije za zaustavljanje takvih napada za sada nema.

U međuvremenu meta više nisu državni kompjuteri, već i oni u vlasništvu velikih američkih korporacija, koje zbog toga trpe velike gubitke.

Mnogo novca se može zaraditi na zaštiti kompjutera američke Vlade i velikih korporacija od hakerskih napada. Procjena je da ti troškovi američku ekonomiju koštaju blizu 100 milijardi dolara godišnje.

“Dnevno prikupimo više od 500.000 novih primjera štetnih programa, tako da je izazov pred kompanijama za zaštitu nevjerovatan“, kaže James Jasinski, potpredsjednik kompanije Fortinet.

Napad i na Pentagon

Lideri američke obavještajne zajednice pred Kongresom su jasno rekli – problem neće nestati.

“Hakerska prijetnja američkoj nacionalnoj i ekonomskoj sigurnosti raste. Napadi su sve češći i sve više sofisticirani”, kazao je James Clapper, direktor američke Nacionalne obavještajne službe.

Napadi na vladine kompjutere su konstantni. Početkom godine na udaru su bili kompjuteri jedne državne agencije, što je ugrozilo podatke blizu četiri miliona bivših i sadašnjih radnika javnog sektora.

Drugi podaci govore da su kompjuteri Ministarstva energetike hakirani više od 150 puta između 2010. i 2014. godine.

Posljednji u nizu napada zabilježen je u Pentagonu, gdje su hakeri uspjeli ući u sistem kase u kafeteriji, što je ugrozilo podatke svakoga ko je na toj kasi platio karticom. Meta napada su i privatne kompanije.

“Sony, Target, J.P. Morgan, i još mnogo velikih korporacija prijavilo je napade kojima su ugroženi podaci radnika tih kompanija, ali i klijenata”, kaže Devin Nunes iz Komiteta obavještajnih službi.

Kontranapad na Kineze

Zvaničnici tvrde da je SAD predugo u odbrani i da je vrijeme za napad.

“Trenutna strategija bazirana na saniranju štete neće utjecati na trenutnu dinamiku napada, koja, prema mom mišljenju, nikome nije prihvatljiva”, smatra Michael Rogers, direktor Nacionalne sigurnosne agencije.

Sigurnosne agencije nagovijestile su da bi mogle izvršiti kontranapad na kineske hakere, zbog nedavnih napada na američke mete, ali to nije jednostavna odluka.

S jedne strane, zadatak je da se zemlja i njena ekonomija štite na način koji ne podrazumijeva vatreno oružje, a s druge, treba sačuvati osjetljive diplomatske odnose s drugom po veličini ekonomijom svijeta.

Izvor: Al Jazeera


Reklama