Ruski vojnici dezertiraju zbog Ukrajine

Pojedini ruski vojnici dezertiraju zbog sukoba u Ukrajini. Njihove priče su u suprotnosti sa tvrdnjama Kremlja da niti jedan ruski vojnik nije poslan u tu zemlju, javlja Rory Challands, novinar Al Jazeere.
Aleksandar Enenko je mladić kojem se ne sviđa put kojim ga je život odveo.
Ovom profesionalnom vojniku prijeti desetogodišnja zatvorska kazna za dvije optužbe za napuštanje dužnosti bez dozvole.
Insistira da nije imao izbora. Premlaćivanja, prijetnje i zlostavljanje postali su nepodnošljivi. A vojska je ignorirala pisma u kojima je podnosio ostavku.
“Ako ljudi žele otići, od njih traže novac. To nam je otvoreno rečeno. Podnijeli smo zahtjeve, ali su nam rekli da platimo svojim zapovjednicima ako želimo da nas puste”, kazao je on.
Enenkov slučaj nije jedini. Najmanje petorici vojnika iz baza u gradu Majkopu sudi se zbog dezertiranja nakon što su raspoređeni u Kadamovski, u blizini granice s Ukrajinom.
Statistike su nepotpune i ukupan broj dezertera mogao bi biti 60 ili više.
“Više puta smo čuli da zlostavljanje i prijetnje nisu jedini razlozi zbog kojih vojnici napuštaju vojsku. Ljudi kažu da neidentificirani posrednici djeluju u bazama, da vojnicima nude novac za odlazak na ratište u Ukrajini. A to je nešto o čemu Aleksandar, razumljivo, ne želi previše govoriti”, javlja Challands.
‘Žrtve zastrašivanja’
Enenko je rekao: “Ljudi su bili žrtve zastrašivanja. Sada su iza rešetaka. Neki momci su dolazili, ne znam ko su bili, i prijetili im sa 13 godina zatvora ako se ne predomisle.”
Za Aleksandra Enenka i još petoricu vojnika bori se advokatica Tatjana Černetskaja. U ruskim medijima je optužuju da širi glasine. Policija je maltretira, a telefon joj i blokiraju i prisluškuju.
“O posrednicima je prvi javno progovorio Pavel Timčenko, koji je bio u zatvoru. Ali bio je prisiljen da povuče prvobitni iskaz i prizna krivicu. Izašao je iz zatvora, ali je potpuno slomljen. Naravno, ostali se plaše”, kazala je Černetskaja.
Al Jazeera je telefonskim i pisanim putem tražila komentar ruskog Ministarstva odbrane, na državnom i regionalnom nivou, ali samo su rekli da u ovom trenutku ne mogu davati izjave.
Rusija sve više troši na odbranu – dio masovnog programa modernizacije vojske, o kojem se često piše u medijima.
Ali, uprkos svim izdvajanjima, uvjeti u kojima vojnici služe i dalje su loši. Prošlog mjeseca, 23 mladića poginula su kada se dio kasarne u Sibiru srušio usred noći.
Rusija je zemlja koja ne zaboravlja i poštuje službu vojnika iz prošlosti. Poštovanje koje, čini se, ne ukazuje vojnicima koji još služe danas.
Izvor: Al Jazeera