Legionarska bolest u New Yorku odnosi živote

U New Yorku je otkriveno približno 100 slučajeva oboljenja od teške atipične upale pluća (EPA)

U New Yorku  su umrle još dvije osobe inficirane legionelom, čime je broj žrtava “legionarske bolesti” dostigao deset, javio je TV kanal Sky News pozivajući se na zvaničnike, prenosi Tanjug.

Gradonačelnik Bill de Blasio saopćio je da je već otkriveno približno 100 slučajeva oboljenja od teške atipične upale pluća.

Glavni izvor infekcije nalazi se u oblasti južnog Bronksa na sjeveru grada.

Saopćeno je da su izvor pet rashladnih tornjeva, koje su gradske zdravstvene vlasti sada očistile.

Zdravstveni zvaničnici naglašavaju da zaraza, koja se tretira antibioticima, nije prenosiva, ali mnogi Njujorčani zbog predostrožnosti odustaju od upotrebe vode sa česme i piju flaširanu vodu.

Hiljade inficiranih širom SAD-a

Prema zvaničnim podacima Centra za kontrolu i prevenciju infekcija, ove godine registrirano je približno 2.400 slučajeva “legionarske groznice” širom Sjedinjenih Američkih Država.

Legioneloza ili “legionarska bolest” predstavlja teško infektivno oboljenje pluća, a simptomi su joj izražena groznica, intoksikacija, oboljenje pluća, centralnog nervnog sistema i organa za varenje.

Također, može se pojaviti umor, gubitak apetita, konfuzija, dijareja i glavobolja.

Od trenutka udisanja bakterije “legionele“, može da prođe deset dana do pojave simptoma, a smrtni ishod uočen je u 20 posto slučajeva, uglavnom zbog teškoća u dijagnosticiranju.

Bolest je nazvana nakon izbijanja epidemije tokom konvencije američkih ratnih veterana iz “Američke legije” u Philadelphji 1976. godine.

Izvor: Agencije
 


Reklama