Grčka dostavila plan reformi eurogrupi

Predsjednik eurogrupe Jeroen Dijsselbloem primio je od grčke Vlade novi prijedlog reformi, objavio je na Twitteru njegov glasnogovornik.

Atena je dostavila svoj prijedlog sat prije isteka roka u ponoć.

Eurogrupa je za subotu zakazala novi sastanak.

Ukoliko europski partneri budu zadovoljni prijedlogom, podržat će ga na summitu, a ukoliko ne Grčka je suočena s mogućnošću izlaska iz eurozone.

U četvrtak navečer, velik broj ljudi se okupio u Atini na proeuropskim prosvjedima.

Razlog njihovog nezadovoljstva je ishod održanog referenduma, kojim je data podrška ljevičarskoj Vladi Alexisa Tsiprasa, a koja se protivi mjerama štednje.

Grčki list Katimerini ranije je objavio da Grčka priprema reformski paket težak 12 milijarda eura tijekom sljedeće dvije godine, što je više nego što je ranije planirano, kako bi spriječila povratak zemlje u recesiju nakon mjeseci teških pregovora s vjerovnicima.

Glasnogovornik Vlade te zemlje Gabriel Sakellaridis kazao je kako je Grčka uvjerena da može postići dogovor s međunarodnim vjerovnicima, a koji može dobiti zeleno svjetlo i u grčkom Parlamentu.

“Uvjeren sam da će sporazum dobiti potporu parlamentarne skupine Syrize i vladajuće koalicije. Vlada čini sve što može kako bi odmah postigla sporazum i okončala ovo razdoblje neizvjesnosti”, kazao je Sakellaridis.

Mjeseci neizvjesnosti

Prema pisanju Katimerinija, umjesto očekivanog rasta od 0,5 posto za ovu godinu, mjeseci neizvjesnosti i dva tjedna ograničenja prometa kapitala znače da će recesija biti oko tri posto.

“Procjenjuje se da će se iznos za mjere vrijedne osam milijarda eura koje je Grčka predložila za 2015. i 2016. morati povećati za dvije milijarde godišnje, što čini ukupno 12 milijardi za dvije godine”, navodi list.

Grčka je prošle godine iskoračila iz duboke recesije koja je smanjila njezin BDP za četvrtinu tijekom šest godina.

Zbog masovnog podizanja gotovine, banke u Grčkoj su zatvorene duže od tjedan dana i ostaju zatvorene do ponedjeljka, nakon što je Vlada uvela kontrolu kapitala, želeći spriječiti kolaps bankarskog sustava.

Izvori iz financijskog sektora Grčke navode kako bi banke mogle u iduća dva dana ostati bez novca ako se Atena i kreditori ne dogovore o novom paketu pomoći.

Europska središnja banka je zadržala dosadašnju razinu ograničenja hitnih sredstava za grčke banke na 89 milijardi eura.

Takva odluka odbora guvernera ECB-a bila je očekivana, a obim sredstava Hitnog fonda za očuvanje likvidnosti za grčke banke ostao je na razini utvrđenoj 27. lipnja, kada je Grčka raspisala referendum.

U međuvremenu je potvrđeno kako će biti zadržan i limit od 60 eura koji dnevno građani mogu podignuti na bankomatima.

Umirovljenici bez gotovinskih kartica i nezaposleni moći će iz bankarske blagajne povući dodatnih 120 eura, a ta iznimka važi i za građane s inozemnim mirovinama, navode grčki mediji.

Moguće spajanje grčkih banaka

Bez obzira na ishod summita EU-a zakazanog za nedjelju, neke grčke banke će biti ugašene i pripojene drugim jačim bankama, potvrdili su u međuvremenu neimenovani europski dužnosnici Reutersu.

Tako je jedan izvor rekao da bi četiri velike grčke banke – Nacionalna banka Grčke, Piraeus banka, Eurobank i Alpha banka mogle biti svedene na dvije banke.

“Grčka ekonomija je u ruševinama, a to znači da bankama treba novi početak. Ciparski slučaj može poslužiti kao model”, rekao je izvor.

Čelnici eurozone dali su Grčkoj rok do kraja tjedna da predloži reformski paket kako bi se odblokirao program pomoći koji bi u nedjelju trebao odobriti summit EU-a, ako njime budu zadovoljni čelnici svih 28 članica.

Izvor: Al Jazeera i Agencije


Reklama